Cyberbezpieczeństwo
Wyciek wrażliwych danych z Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego
Do sieci trafiła baza danych, licząca kilkanaście gigabajtów, pochodząca z Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Zawiera ponad 57 tys. e-maili i wrażliwe informacje. Z kolei Anonymous włamali się do rosyjskiej firmy prawniczej.
Emma Best, współzałożycielka DDoSecrets, przekazała informację o udostępnieniu w sieci ponad 400 tys. e-maili, podchodzących z rosyjskich podmiotów. Dane opublikowano w częściach.
Mowa tu o bazie wielkości 15 GB, w tym 57,5 tys. e-maili, od jednej z organizacji charytatywnej Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego. Informacje są na tyle wrażliwe, że dostęp do nich możliwy jest tylko dla badaczy i dziennikarzy na żądanie.
DDoSecrets posiada także ok. 200 tys. e-maili pochodzących z włamania do rosyjskiej firmy prawniczej Capital Legal Services. Jak podaje Emma Best, za operacją mają stać Anonymous.
Czytaj też
Wyciek za wyciekiem
Wspomniane wyżej wycieki, to efekt nieustających cyberdziałań wymierzonych w Rosję w związku z agresją tego kraju na Ukrainę. Wcześniej informowaliśmy o m.in. włamaniu i publikacji bazy danych (blisko 52 GB) rosyjskiej firmy inwestycyjnej Marathon Group , należącej do Aleksandra Winokurowa, czyli zięcia ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa.
Przypomnijmy, że w ostatnim czasie Anonymous włamali się do Thozis - firmy rosyjskiego miliardera, która realizuje jeden z największych projektów rozwojowych w Rosji. Haktywiści wykradli 5,5 tys. e-maili (5,9 GB). Ponadto, haktywiści mieli m.in. wykraść 140 tys. e-maili rosyjskiej firmy MashOil, powiązanej z Gazpromem, a także włamać się do Banku Centralnego Rosji i pozyskać tajne informacje.
Jednak działań ze strony Anonymous jest znacznie więcej. Członkowie społeczności nieustannie podejmują operacje przeciwko Rosji i – jak deklarują – będą to robić do momentu, aż Putin nie wycofa się z Ukrainy.
O Anonymous i ich kampaniach regularnie piszemy na łamach CyberDefence24.pl.
Czytaj też
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany