Reklama

Armia i Służby

Polacy po raz kolejny biorą udział w ćwiczeniach "Locked Shields"

Fot. andreweland / Flickr.com
Fot. andreweland / Flickr.com

”Locked Shields” w Tallinnie to największe na skalę globalną, coroczne ćwiczenia z zakresu cyberobrony. W tegorocznej edycji szkolenia uczestniczy ponad 550 osób z 26 państw, w tym polska drużyna, której działania koordynuje Narodowe Centrum Kryptologii (NCK).  

Głównym celem ćwiczenia jest sprawdzenie przygotowania państw i sojuszników NATO do obrony przed atakami cybernetycznymi, a prowadzona w czasie rzeczywistym gra opiera się - jak informowaliśmy wczoraj  - o scenariusz dotyczący fikcyjnego państwa – Berylii, które musi stawić czoło zaawansowanym cyberzagrożeniom. "Locked Shields" jest ćwiczeniem organizowanym przez Centrum Doskonalenia Obrony Cybernetycznej NATO w Tallinie (NATO CCD COE).

Zgodnie z przygotowanym przez CCD COE scenariuszem ćwiczenia, w 2016 r. Zespoły Niebieskie muszą zareagować w czasie rzeczywistym na przeszło 1700 różnego rodzaju cyberataków skierowanych na około 1500 symulowanych systemów teleinformatycznych Berylii. Scenariusz ćwiczeń w 2016 r. nawiązuje do najnowszych trendów i zagrożeń związanych z rynkiem technologii.

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, prace polskiego zespołu narodowego, uczestniczącego w ćwiczeniu, koordynuje Narodowe Centrum Kryptologii (NCK). W skład zespołu wchodzą specjaliści z wojskowych i cywilnych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo teleinformatyczne. Są tam m.in. przedstawiciele jednostek podporządkowanych Inspektoratowi Systemów Informatycznych (Centrum Wsparcia Teleinformatycznego Sił Powietrznych, Zespołu Zarządzania Wsparciem Teleinformatycznym w Gdyni, Resortowego Centrum Zarządzania Sieciami i Usługami Teleinformatycznymi oraz Resortowego Centrum Zarządzania Projektami Informatycznymi), Wojskowej Akademii Technicznej (WAT), CERT Polska (NASK), CERT.GOV.PL (Rządowego Zespołu Reagowania na Incydenty Komputerowe Departamentu Bezpieczeństwa Teleinformatycznego ABW), Służby Kontrwywiadu Wojskowego (SKW) i Wojskowego Instytutu Łączności. "Po raz kolejny udało się stworzyć zespół, w którym na uwagę zasługuje bardzo dobra współpraca jednostek oraz poszczególnych ekspertów ze sfery wojskowej i cywilnej" - czytamy w komunikacie MON.

W dotychczasowych edycjach ćwiczenia polski zespół kilkakrotnie zajmował czołowe miejsce wśród zwycięzców. W 2014 r. Polska wywalczyła pierwsze miejsce, a w ub.r. ponownie znalazła się w ścisłym gronie zwycięzców, tuż za Zespołem Reagowania na Incydenty Komputerowe NATO (NCIR) i Estonią.

 

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama