Reklama

Polityka i prawo

NIST doradza agencjom w celu wsparcia walki z cyberprzestępczością

Fot. Gage Skidmore / Flickr / domena publiczna
Fot. Gage Skidmore / Flickr / domena publiczna

W Amerykańskim Narodowym Instytucie Standaryzacji i Technologii (National Institute of Standards and Technology – NIST) opracowano nowy projekt najlepszych praktyk dla agencji federalnych. Ich publikacja wiążę się z rozporządzaniem wykonawczym prezydenta Trumpa z 11 maja br. w sprawie wzmocnienia cyberbezpieczeństwa.

NIST to amerykańska agencja federalna spełniająca funkcję analogiczną do naszego polskiego Głównego Urzędu Miar, mieszcząca się w Gaithersburgu w stanie Maryland w USA. Raport międzynarodowy NIST 8179, "Ramowe zasady Cybersecurity: Przewodnik wdrożeniowy dla agencji federalnych", przedstawia sposoby, w jaki agencje mogą i muszą wdrożyć opracowane przez NIST ramy bezpieczeństwa sieci federalnych i infrastruktury krytycznej.

Dokument NIST ma za zadanie pomóc agencjom w weryfikowaniu dostawców i dostosowywanie praktyk związanych z bezpieczeństwem sieciowym do procesu przejęcia. Ponadto omawia temat zarządzania wymaganiami związanymi z cyberprzestępczością i przypisywanie odpowiedzialności w organizacji a także ocenia, jaka agencja jest zgodna z federalną ustawą o zarządzaniu bezpieczeństwem informacji oraz wśród innych praw i wymogów w zakresie ochrony danych.

Czytaj też: Trump mianował "cybercara"

NIST zbiera także od agencji informacje zwrotne na temat wdrożenia jego zaleceń. Informacje zwrotne będą zbierane podczas corocznego spotkania zewnętrznych ekspertów ds. bezpieczeństwa informatyki firm z dziedziny bezpieczeństwa komputerowego, które odbędzie się w dniach 20 i 21 czerwca w Gaithersburgu, w siedzibie Instytutu. 

Reklama

Komentarze

    Reklama