Reklama

Polityka i prawo

Niemcy wzmacniają cyberobronę

Fot. Olaf Kosinsky/Wikimedia Commons/CC 3.0
Fot. Olaf Kosinsky/Wikimedia Commons/CC 3.0

Niemiecki Minister Spraw Wewnętrznych Thomas de Maiziere mając na uwadze bezpieczeństwo krajowych sieci i systemów zaapelował o wdrożenie zmian legislacyjnych w zakresie obrony cyberprzestrzeni Niemiec.

Maiziere opowiada się za uregulowaniem przepisów i zasad dotyczących natychmiastowej reakcji obronnej na wrogie incydenty sieciowe. Zdaniem Ministra regulacje powinny dotyczyć obrony cyberprzestrzeni i mieć charakter międzynarodowy. Natomiast na wypadek cyberincydentów, które mogą zagrażać funkcjonowaniu państwa należy wdrożyć normy prawne w zakresie skutecznej ich likwidacji. W wywiadzie dla ARD Mediathek, minister zaznaczył, że ewentualne tego typu operacje dotyczyłyby obrony przed cyberatakami wymierzanymi w infrastrukturę krytyczną Niemiec.

 Maiziere poinformował, że decyzja o wdrożeniu nowych przepisów w dziedzinie obrony cybernetycznej kraju nastąpi wkrótce, tj. tuż po wyborach parlamentarnych w Niemczech, które będą miały miejsce 24 września br.

Należy dodać, że niespełna tydzień temu Niemcy ogłosiły funkcjonowanie, obok wojsk lądowych, marynarki wojennej i lotnictwa, dowództwa przestrzeni cybernetycznej i informacyjnej CIR. Nowo utworzony czwarty oddział wojsk Bundeswehry swoją siedzibę ma w Bonn. Niemcy szacują, że liczba jego specjalistów i pracowników cywilnych wynosi 13,5 tys. osób.

Czytaj też: Cyberszpiegostwo ważnym elementem dialogu USA i Chin

Bloomberg podaje, że wśród podejrzanych za plagę ataków cybernetycznych skierowanych w systemy bezpieczeństwa niemieckich instytucji rządowych, sił zbrojnych, firm i przedsiębiorstw, Bundeswera, Federalne Biuro Ochrony Informacji oraz Krajowa Agencja Wywiadowcza (BfV) wymieniają głównie Rosję, Chiny oraz Iran. Portal informuje także o rosnącym niepokoju w kraju, który dotyczy możliwej ingerencji Rosji w przebieg nadchodzących wyborów parlamentarnych jak miało to miejsce w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku. Niemcy obawiają się manipulacji informacją w sieci przez rosyjskich hakerów i tego, że działania te mogą zdestabilizować niemiecki rząd.

Podczas zeszłorocznego szczytu NATO w Warszawie cyberprzestrzeń została uznana za kolejny obszar prowadzania działań zbrojnych na równi z lądem, powietrzem, wodą i kosmosem. Państwowi decydenci nie ustają w poszukiwaniu skutecznych rozwiązań i metod walki z zagrożeniami, jakie stawia przed nimi współczesny cyfrowy świat. Mobilizują do działań administrację państwową, siły zbrojne i zwykłych obywateli.

Otylia Bieniek

 

Reklama
Reklama

Komentarze