Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Zhakowano skrzynkę francuskiego polityka

Francja zgromadzenie narodowe
Zgromadzenie Narodowe Francji
Autor. Jimmy Baikovicius/Flickr/CC BY-SA 2.0 DEED

Skrzynka mailowa znanego francuskiego polityka została zhakowana, a dane dostępowe do poczty sprzedane – podają lokalne media. 

Reklama

Jak podaje serwis Numerama, dane dostępowe do skrzynki mailowej deputowanego Zgromadzenia Narodowego Francji Yannicka Haury’ego zostały wystawione na sprzedaż na jednym ze znanych forów hakerskich. Cena? 150 dolarów, czyli około 140 euro. 

Reklama

Czytaj też

Reklama

Włamanie na skrzynkę mailową

W komunikacie sprzedający wskazał, że udało mu się naruszyć bezpieczeństwo skrzynki „bardzo znanego francuskiego polityka”. Podkreślił, że wystawione dane dają dostęp do „bardzo aktywnej poczty z dużą ilością informacji” – czytamy we wpisie udostępnionym przez Numerama. 

Serwis skontaktował się z autorem oferty. Jak przekazał, dostęp do maila Yannicka Haury’ego został sprzedany. Czy wystawione dane są autentyczne? Parlamentarzysta z otoczenia polityka na łamach Numerama potwierdził, że ugrupowanie zostało powiadomione o włamaniu i „podjęto niezbędne kroki”. Nie wiadomo jednak w jaki sposób doszło do incydentu. 

Czytaj też

Przykłady z Polski

Powyższy przykład potwierdza, jak ważne jest cyberbezpieczeństwo w przypadku polityków i elit władzy. Mówimy o osobach odgrywających istotną rolę dla bezpieczeństwa narodowego, dlatego każdy incydent z ich udziałem może pociągać za sobą poważne konsekwencje. 

W Polsce również jesteśmy tego świadkami. Wystarczy wspomnieć o głośnej sprawie maili ministra Dworczyka, czy ostatniego zachowania lidera opozycji Donalda Tuska. Przypomnijmy, że kandydat na premiera nie zadbał o silne zabezpieczenie dostępu do swojego smartfona (kod PIN: 555555) oraz ujawnił dane karty bankowej. 

To pokazuje, jak ważne jest stałe realizowanie inicjatyw na rzecz cyberbezpieczeństwa polityków i przedstawicieli administracji. Pomimo, że są narażeni na cyberzagrożenia bardziej niż inni, życie pokazuje, że wciąż nie wszyscy stosują podstawowe zasady i zdrowe praktyki.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama