Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Rosyjski producent rakiet zhakowany przez Koreę Północną

SS-19
SS-19
Autor. Vitaly V. Kuzmin/Wikimedia Commons/CC4.0

Rosyjski koncern zbrojeniowy padł ofiarą hakerów Korei Północnej. Atakujący przez wiele miesięcy mieli penetrować infrastrukturę firmy. Po włamaniu Pjongjang ogłosił kilka postępów w rakiet balistycznych.

Reklama

Sprawa dotyczy rosyjskiego NPO Masz z siedzibą w podmoskiewskim Rieutowie - podaje agencja Reutera. To rosyjska firma z branży zbrojeniowej, która specjalizuje się w rozwoju pocisków hipersonicznych, technologii satelitarnych i uzbrojenia balistycznego nowszej generacji. 

Reklama

Atak na sojuszników

Reklama

W miesiącach następujących po cyfrowym włamaniu Pjongjang ogłosił kilka postępów w swoim zakazanym programie rakiet balistycznych, ale nie jest jasne, czy było to związane z atakiem hakerskim - zastrzegł Reuters. Jednak jak twierdzą eksperci, incydent ten pokazuje, jak odizolowany kraj atakuje nawet swoich sojuszników w celu pozyskania krytycznych technologii.

"Są to trzy obszary będące przedmiotem żywego zainteresowania Korei Północnej, odkąd rozpoczęła ona misję stworzenia międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM), zdolnego do uderzenia w kontynentalne Stany Zjednoczone" - podkreśla agencja. 

Kiedy doszło do incydentu?

Według specjalistów włamanie rozpoczęło się mniej więcej pod koniec 2021 r. i trwało do maja 2022 r., kiedy to, zgodnie z wewnętrzną komunikacją w firmie, przeanalizowaną przez agencję Reutera, inżynierowie IT wykryli aktywność hakerów.

Ani NPO Masz, ani ambasada Rosji w Waszyngtonie nie odpowiedziała na prośby Reutersa o komentarz.

Zdaniem Toma Hegela, eksperta ds. bezpieczeństwa z amerykańskiej firmy SentinelOne, hakerzy włamali się do środowiska IT firmy, co dało im możliwość odczytywania poczty elektronicznej i pozyskiwania danych. Eksperci są przekonani, że za włamaniem stoi Korea Północna, ponieważ hakerzy wykorzystali do niego znane wcześniej koreańskie złośliwe oprogramowanie i infrastrukturę.

Korea Północna rozwoja technologie wojskowe

Rosyjska firma byłaby dla Korei Północnej cennym obiektem, ponieważ jest czołowym w Rosji projektantem i producentem rakiet - powiedział agencji Markus Schiller, europejski ekspert rakietowy. "Można się od nich wiele nauczyć" - dodał.

Innym obszarem zainteresowania koreańskich hakerów może być produkcja paliwa - uważa agencja, przypominając, że w zeszłym miesiącu Korea Północna przeprowadziła test rakiety Hwasong-18 na paliwo stałe. Zasilanie pocisków paliwem stałym, wyjaśnia Reuters, może pozwolić na szybsze rozmieszczenie pocisków podczas wojny, ponieważ nie wymaga tankowania ich na wyrzutni. W rezultacie pociski są trudniejsze do namierzenia i zniszczenia przed startem.

NPO Masz produkuje m. in. SS-19, który jest tankowany w fabryce i szczelnie zamykany. "Trudno to zrobić, ponieważ rakietowy materiał pędny, zwłaszcza utleniacz, jest bardzo żrący" - powiedział Jeffrey Lewis, naukowiec specjalizujący się w rozwoju rakiet w James Martin Center for Nonproliferation Studies. "W końcu 2021 roku Korea Północna ogłosiła, że wykorzystuje ten sam proces" - zauważył. 

Jego zdaniem spośród obszarów, którymi zajmuje się NPO Masz, a które byłyby interesujące dla Korei Północnej, "paliwa stałe byłyby na szczycie listy".

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Książę niosący na plecach białego konia

    Wcale nie zaskakująca wiadomość. Około 10 lat temu, gdyby Pekin wstrzymał pomoc gospodarczą (ropę i żywność) dla Pjongjangu i wywarł na nim presję, Pjongjang zagroził eksportem broni muzułmańskim bojownikom w Xinjiangu (ujgurskim) i buddyjskim rebeliantom w Tybecie. Ostatecznie Pekin uległ Phenianowi.

Reklama