Technologie
Wybory. Google ogranicza odpowiedzi chatbota Gemini
Gigant Google potwierdził, że ogranicza pytania, jakie mogą zadać użytkownicy ich chatbotowi Gemini w kontekście wyborów. Jednocześnie ma podejmować kroki, by przeciwdziałać dezinformacji generowanej za pośrednictwem AI.
W oficjalnym poście na swoim blogu firma poinformowała o zmianach w polityce dotyczącej wyborów, w kontekście chatbota Gemini i możliwości zadawania mu pytań oraz uzyskiwania odpowiedzi przez użytkowników.
Dokładnie dotyczy to nadchodzącej elekcji w Indiach, gdzie obywatele wybiorą swoich przedstawicieli w kwietniu (wybory rozpoczną się 11 kwietnia, są podzielone na etapy i będą trwały do 19 maja br.).
Nowe zasady Gemini
Google chce uniknąć kontrowersji związanych z technologią sztucznej inteligencji i ich chatbotem Gemini. Istnieje bowiem ryzyko, że w tak krytycznych sprawach jak wybory może on popełnić błąd.
„Jak informowaliśmy w grudniu zeszłego roku, w ramach przygotowań do wielu wyborów odbywających się na całym świecie w 2024 roku i co wynika z dużej ostrożności, ograniczamy rodzaje zapytań związanych z wyborami, na które Gemini udzieli odpowiedzi” – powiedział serwisowi BBC rzecznik Google.
Poza wyłonieniem swoich reprezentantów w Indiach, w Polsce w tym roku odbędą się wybory samorządowe, do Europarlamentu, z kolei w Stanach Zjednoczonych wybrany zostanie prezydent.
Do urn w tym roku, jak szacował „The Economist”, pójdzie aż 2 mld ludzi na całym świecie. Przypomnijmy, że najbliższy termin dotyczy Rosji (15-17 marca), choć tu jest niemal pewne, że po raz kolejny „wybrańcem narodu” zostanie Władimir Putin.
Czytaj też
Chatbot Gemini się myli
Zadaliśmy chatbotowi Gemini pytanie dotyczące wyborów. Na jedno z nich odpowiedział: „Ciągle uczę się, jak odpowiedzieć na to pytanie. W międzyczasie skorzystaj z wyszukiwarki Google”.
Z kolei w przypadku drugiego udzielił niepoprawnej odpowiedzi, twierdząc, że „następne wybory samorządowe odbędą się 10 marca 2024 roku”, co jest oczywistą nieprawdą (pierwszą turę zaplanowano na 7 kwietnia br.).
Z kolei serwis BBC sprawdził, czy może zadać chatbotowi Google pytania dotyczące indyjskiej polityki. W tym przypadku, udzielił bardziej szczegółowych odpowiedzi.
Gemini na swoim koncie ma już istotne wpadki – między innymi wygenerował niemieckich żołnierzy z czasów II wojny światowej jako… Azjatkę i czarnoskórego mężczyznę, a wśród Ojców Założycieli USA umieścił… czarnoskórego mężczyznę.
Czytaj też
AI a zagrożenie dezinformacją
Takie błędy w oczywisty sposób rodzą obawy o rosnącą dezinformację, która przy pomocy chatbotów może być znacznie szybciej generowana i rozpowszechniana. O tym, jakie zagrożenia niesie z sobą rozwój AI pisaliśmy wielokrotnie na naszych łamach, wskazując także m.in. na ryzyko tworzenia wiadomości phishingowych czy złośliwego kodu.
Czytaj też
/NB
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany