Wojsko wesprze Ministerstwo Sprawiedliwości

Autor. Paweł Mazurek/MS/gov.pl
Dowództwo Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni podpisało porozumienie o współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości. Cyberwojska będą dzieliły się z instytucją swoimi doświadczeniami i wiedzą; będą również prowadzone szkolenia i wspólne działania prewencyjne.
Kooperacja między wojskiem i podmiotami cywilnymi cały czas się rozwija. Na początku kwietnia informowaliśmy na naszych łamach o podpisaniu umowy między Dowództwem Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni z amerykańską firmą Oracle. Konkretnie, dotyczyła ona rozwoju kompetencji w zakresie kryptografii, uczenia maszynowego, czy wymiany spostrzeżeń dot. zagrożeń w cyberprzestrzeni.
Myrcha: cyberzagrożenia wyzwaniem dla administracji
W czwartek cyberwojska wykonały kolejny krok na tym polu. Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o podpisaniu porozumienia o współpracy z DKWOC w zakresie przeciwdziałania cyberzagrożeniom. Z ramienia wojska dokument podpisał dowódca Komponentu gen. dyw. Karol Molenda, zaś sygnaturę w imieniu resortu złożył wiceminister Arkadiusz Myrcha.
Według słów wiceszefa Ministerstwa, współpraca z DKWOC przyczyni się zwiększenia bezpiecznego funkcjonowania resortu. Walka z cyberzagrożeniami to wyzwanie dla całej administracji, nie tylko tej odpowiedzialnej za infrastrukturę krytyczną. Dotyczy ono również instytucji, które zarządzają dziesiątkami, a nawet setkami tysięcy kont internetowych i systemów rejestrowych, corocznie narażonych na coraz intensywniejsze ataki” – powiedział Myrcha.
Czytaj też
Gen. Molenda: Cyberbezpieczeństwo to gra zespołowa
Z kolei gen. Molenda po raz kolejny przypomniał, że cyberbezpieczeństwo jest grą zespołową. Jednym z jej ważniejszych elementów jest właśnie wymiana informacji między podmiotami.
Cieszę się, że będziemy mogli wymieniać dane i doświadczenia, które z jednej strony pozwolą lepiej chronić systemy Ministerstwa Sprawiedliwości i współpracujących z nim instytucji, a z drugiej – umożliwią głębsze poznanie działań przeciwnika” – powiedział dowódca Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.
Czytaj też
Współpraca dla cyberbezpieczeństwa
Według komunikatu resortu sprawiedliwości, porozumienie jest kolejnym krokiem na drodze ku budowie zintegrowanej architektury cyberbezpieczeństwa Polski. Jego zapisy obejmują współpracę DKWOC z Ministerstwem w zakresie wymiany informacji i wiedzy, czy prowadzenia wspólnych szkoleń oraz działań prewencyjnych.
Zauważono również, że wzmacnianie współpracy i wymiana doświadczeń na poziomie krajowym jest koniecznością w obliczu rosnących zagrożeń oraz statystyk dot. cyberincydentów. Porozumienie ma umożliwić skuteczniejsze oraz szybsze reagowanie na zagrożenia w przestrzeni cyfrowej.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
WYCIEKI DANYCH z firm. JAK ZAPOBIEGAĆ wynoszeniu danych przez pracowników?
Materiał sponsorowany