Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Większość Gen Z i milenialsów czuje presję dzielenia się danymi logowania

Czy podawanie danych logowania w związku jest słuszne?
Czy podawanie danych logowania w związku jest słuszne?
Autor. Pixabay.com

Prywatność i zaufanie to drażliwy temat, szczególnie w kontekście ukochanej osoby. Malwarebytes przeprowadził badanie na grupie 500 Amerykanów w związkach, w kontekście dzielenia się danymi logowania. Wyniki są przerażające.

Malwarebytes zaznacza, że 85 proc. amerykańskich par wymienia się danymi logowania do minimum jednego konta.

Wśród pokolenia Z ten współczynnik wynosi aż 95 proc. 2/3 par zgadza się, że dzielenie się dostępem do kont buduje zaufanie. Niestety wiele osób nie robi tego dobrowolnie.

Presja na udostępnianie danych logowania

Należy podkreślić, że 43 proc. respondentów czuje naciski ze strony swojego partnera lub partnerki na dzielenie się danymi logowania i/lub lokalizacją. Wśród pokolenia Z i milenialsów ten współczynnik wynosi ponad 50 proc. Równocześnie 1/3 badanych żałuje, że dzieliła się z ukochaną osobą jakąś z form swojego cyfrowego życia.

Przerażające są również dane dotyczące szkodliwości dzielenia się swoim życiem w Internecie. 30 proc. ankietowanych stwierdziło, że spotkało się na własnej skórze z różnymi szkodliwymi działaniami, powiązanymi z aktywnością w sieci, takimi jak np. śledzenie przez byłych partnerów.

Czytaj też

Reklama

Powszechność zjawiska

W raporcie stwierdzono, że osoby w związkach dzielą się średnio 12 różnymi typami kont, przy czym 3/4 badanych nie ma obaw związanych z takim działaniem.

Malwarebytes podaje, że 79 proc. ankietowanych czuje się bezpieczniej udostępniając swoją lokalizację najbliższym. Prawie połowa amerykańskich respondentów współdzieli konta w mediach społecznościowych i skrzynki mailowe.

Toksyczność a troska

Należy podkreślić, że 7 proc. badanych otrzymywało groźby ze strony partnera, by dzielić się danymi logowania do kont. Dwa razy więcej respondentów nie czułoby się komfortowo z powiedzeniem najbliższej osobie o chęci zaprzestania dzielenia się prywatnym kontem.

Można również zauważyć znaczącą różnicę pomiędzy kobietami i mężczyznami w zakresie dzielenia się kontami. Żałuje tego 13 proc. kobiet i 30 proc. mężczyzn. Prawie 1/4 badanych obawiała się, że najbliższa osoba uzyskała dostęp do ich kont bez uprzedniej zgody.

Czytaj też

Reklama

Rozsądek, kontrola i zaufanie

Raport Malwarebytes pokazał, że wiele osób działa wbrew swojej woli. Każde zachowanie związane z udostępnianiem danych logowania i lokalizacji powinno być przede wszystkim rozsądne.

Należy pamiętać o tym, że współdzielenie kont może prowadzić do narażenia się na cyberataki. Jednym z przykładów może być dwuetapowe uwierzytelnianie, które jest w tym przypadku bardzo mocno utrudnione.

Zaufanie nie powinno być wymuszane poprzez zgodę na całodobowy dostęp do lokalizacji. Warto również zaznaczyć, że czym innym jest dzielenie się hasłem do konta w mediach społecznościowych i obsługi inteligentnej lodówki, lecz do udostępniania jakichkolwiek danych logowania musimy podchodzić z rozwagą. Prywatność to nie jest jedynie slogan.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama