Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Rosja nie odpuści Polsce. Prognozy MSZ

MSZ spodziewa się ataków ze strony Rosji m.in. w związku z polską Prezydencją w UE
MSZ spodziewa się ataków ze strony Rosji m.in. w związku z polską Prezydencją w UE
Autor. Ministry of Foreign Affairs/ oficjalne konto X

W związku z wyborami prezydenckimi w Polsce resort spraw zagranicznych spodziewa się w przyszłym roku nie tylko dezinformacji, ale i m.in. ataków na infrastrukturę teleinformatyczną. Narracje mogą też uderzać w priorytety i społeczny odbiór polskiej Prezydencji w UE.

Na łamach CyberDefence24 regularnie opisujemy narracje dezinformacyjne oraz działania podejmowane przez państwa wrogo nastawione do Polski, w których interesie jest destablizacja sytuacji w naszym kraju, jak i osłabienie jego pozycji na arenie międzynarodowej.

Jako głównego adwersarza jednoznacznie i oficjalnie przedstawiciele rządu wskazują na Rosję, ale wśród państw, w których kręgu zainteresowania jest Polska należy wymienić m.in. Białoruś czy Chiny. Z tego powodu - jak informowaliśmy - w NASK w ciągu ostatnich miesięcy uruchomiono monitoring treści chińskich o charakterze propagandowym.

Czytaj też

Główne cele Rosji

Aktywność Rosji w obszarze dezinformacji jest stała i nie można zakładać, że nagle ustanie. Na rękę jest jej bowiem wywołanie chaosu informacyjnego, paniki i braku zaufania do partnerów, takich jak np. USA czy Unia Europejska. Kreml świetnie wykorzystuje mechanizmy oddziaływania propagandy, mapując wewnętrzne problemy Polaków, które ich dzielą, martwią czy wywołują strach.

„Każda społeczność, grupa ma swoje specyficzne uwarunkowania, inne problemy, szersze. Strona rosyjska stara się je targetować i tak ustawiać swoje narracje, aby oddziaływać na cienkie struny, wykorzystywać problemy konkretnych grup” - mówił na naszych łamach dr Michał Marek, kierownik Zespołu Analiz Zagrożeń Zewnętrznych w NASK.

Czytaj też

Reklama

MSZ: Polska na celowniku Rosji

W przyszłym roku nie ma co się spodziewać, że sytuacja w tym obszarze będzie wyglądać inaczej. Eksperci ds. przeciwdziałania dezinformacji będą mieli ręce pełne roboty. Codzienne monitorowanie infosfery z pewnością dostarczy wielu przykładów fake newsów.

Zapytaliśmy Ministerstwo Spraw Zagranicznych, czego spodziewa się w 2025 roku pod kątem narracji dezinformacyjnych. Jak informowaliśmy, w tym roku powstał Departament Komunikacji Strategicznej i Przeciwdziałania Dezinformacji Międzynarodowej), a w połowie stycznia 2025 rozpocznie działanie Rada ds. Odporności, składająca się z ekspertów, którzy będą wspierać resort w przeciwdziałaniu dezinformacji.

Czytaj też

MSZ - bez zaskoczenia - prognozuje, że najbardziej aktywnym aktorem na polu dezinformacyjnym nadal będzie Rosja, która dąży do podważania wiarygodności instytucji polskich, unijnych i sojuszniczych (NATO).

„Spodziewamy się wzmożenia wrogich działań w okresie przedwyborczym nie tylko z zamiarem oddziaływania na ich wynik, ale przede wszystkim dążąc do manipulacji obrazem sytuacji międzynarodowej Polski i jej roli oraz zwiększenia polaryzacji społecznej i obniżenia jakości debaty publicznej w Polsce” - odpowiedział nam resort spraw zagranicznych.

Reklama

W 2025 roku cyberataki i dezinformacja

To jednak nie wszystko. MSZ spodziewa się również dalszych wrogich działań w przestrzeni cyfrowej i ich zintensyfikowania w okresie poprzedzającym wybory prezydenckie.

Dodatkowo resort zakłada prawdopodobne ataki na infrastrukturę teleinformatyczną z zamiarem wykorzystania przejętych usług do dystrybucji fałszywych lub zmanipulowanych przekazów.

Poza tym narracje będą uderzać w priorytety i społeczny odbiór polskiej Prezydencji w UE. Kwestia wsparcia Ukrainy oraz jej wizerunek nadal pozostaną ważnymi tematami zmanipulowanych narracji.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych dla CyberDefence24

Przypomnijmy, że polska Prezydencja w Radzie UE rozpoczyna się formalnie 1 stycznia 2025 roku. Szczegółowo pisaliśmy już o jej priorytetach, także w obszarze cyberbezpieczeństwa i cyfryzacji.

Czytaj też

Czytaj też

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama