Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Pośrednik w zakupie Pegasusa. Były zastępca dyrektora NCBR prezesem Matic

Autor. Parker Coffman/ Unsplash/ Domena publiczna

Matic – spółka świadcząca usługi IT w obszarze obronności i bezpieczeństwa państwa od niedawna ma nowego prezesa. Jest nim prof. Aleksander Nawrat, były zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Reklama

Prof. Aleksander Nawrat jest profesorem Politechniki Śląskiej. W latach 2016-2019 pełnił funkcję zastępcy dyrektora NCBR. Jak informuje „Puls Biznesu", pod koniec ubiegłego roku został nowym prezesem spółki Matic, firmy IT zajmującej się cyberbezpieczeństwem i obronnością państwa.

Reklama

Kontrowersje związane ze wspomnianą firmą dotyczą jej powiązań z izraelską spółką NSO Group. W 2019 roku ujawniono, że Matic pośredniczyła w zakupie Pegasusa (produkt NSO) dla polskich służb.

Firma ustosunkowała się do tych informacji w osobnym oświadczeniu. W lutym 2022 roku mogliśmy przeczytać w nim m.in. o tym, że spółka „odcina się od obecnego sporu politycznego". „Ze względu na specyfikę działalności spółki i naszych klientów jesteśmy zobligowani przepisami prawa do zachowania tajemnicy odnośnie wszystkich projektów, które są chronione odpowiednimi klauzulami. Ważny interes publiczny nie zwalnia nas z ochrony tych informacji, ani odpowiedzialności za ich ujawnienie. Te uwarunkowania uniemożliwiają nam odpowiadanie na pytania, które bezpośrednio lub pośrednio mogą prowadzić do ujawnienia informacji niejawnych" - cytuje treść oświadczenia „Dziennik Gazeta Prawna".

Reklama

Czytaj też

Afera Pegasusa

W 2021 roku specjaliści Citizen Lab ujawnili, że Roman Giertych oraz prokurator Ewa Wrzosek byli inwigilowani za pomocą tego narzędzia. Kolejne miesiące przynosiły informacje o innych osobach, wobec których użyto Pegasusa. Mowa tu chociażby o senatorze Krzysztofie Brejzie czy liderze Agrounii Michale Kołodziejczaku.

Obecnie trwają prace komisji śledczej Parlamentu Europejskiego dotyczące wykorzystania Pegasusa przez służby kilku krajów Unii Europejskiej. Dziś wiemy, że co najmniej do 10 czerwca 2023 prace komisji będą kontynuowane. W Polsce powołano natomiast senacką komisję ds. nielegalnej inwigilacji, nie ma ona jednak uprawnień komisji śledczej.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama