"Megaustawa" o superszybkim internecie. Projekt w najbliższych dniach

Autor. Chris Ciapala/Pixabay
Wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka poinformował w poniedziałek na platformie X o ukończeniu prac nad tzw. megaustawą o internecie szerokopasmowym. Według ujawnionych informacji, wniosek o wpis w Zespole ds. Programowania Prac Rządu miałby zostać złożony „na dniach”.
Prace nad zwalczaniem problemu tzw. „białych plam” są aktywnie prowadzone przez resort cyfryzacji. Jak informowaliśmy na naszych łamach w marcu, wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiadał wówczas podjęcie prac nad rozwiązaniem problemu przez grupę roboczą ds. rozwoju telekomunikacji.
Jedenaście ustaw do zmiany
Po kilku miesiącach wiadomo już, że projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych z 2010 roku, dotyczący eliminacji „białych plam”, będzie „megaustawą”. Informację na ten temat ujawnił wiceszef ministerstwa Michał Gramatyka we wpisie na portalu X (dawnym Twitterze).
No to jedziemy z „megaustawą” - na dniach wniosek o wpis w ZPPR @MaciejBerek
— Michał Gramatyka 🇵🇱🇪🇺 #Hołownia2025 (@McGramat) July 21, 2025
Będzie ciekawie. I korzystniej dla wszystkich ✌️@CYFRA_GOV_PL @EkspertRynku @TPodjadek666 oznaczam kurtuazyjnie bo i tak znajdą :) pic.twitter.com/Hw7qu69u6t
Ze zdjęcia udostępnionego przez wiceministra wynika, że dokument będzie miał objętość 60 stron i zmieni w sumie 11 ustaw. Reformy mają objąć m.in. kwestie związane z drogami wewnętrznymi czy znajdującymi się na terenach leśnych w zakresie prowadzenia na nich inwestycji. Zmiany mają się również pojawić w zakresie postępowania przed Urzędem Komunikacji Elektronicznej co do światłowodów.
Czytaj też
Publikacja projektu w najbliższych dniach
Z informacji podanych przez PAP wynika z kolei, że wprowadzony ma zostać jednolity elektroniczny wniosek ws. ultraszybkiego internetu. Mają go przyjmować wszystkie urzędy, co zredukuje do 70 proc. biurokrację wynikającą z różnych właścicieli tysięcy dróg w Polsce. Według słów wiceministra dla PAP, to właśnie ona zniechęca inwestorów do realizacji działań związanych z kładzeniem światłowodów.
Rozdzielona ma zostać również infrastruktura pasywna, obejmująca maszty 5G, od oceny środowiskowej. Ta ma być wydawana na etapie oddzielnym od budowanego, co ma zlikwidować blokady budowy infrastruktury z powodów związanych z ochroną środowiska. Pojawi się również możliwość zaskarżania planów miejscowych lub uchwał krajobrazowych uniemożliwiających realizację inwestycji.
Według postu Michała Gramatyki na X, wniosek o wpis dotyczący projektu ma zostać złożony w Zespole ds. Programowania Prac Rządu „na dniach”. Z kolei jego publikacja w Rządowym Centrum Legislacji ma według słów wicepremiera Gawkowskiego nastąpić do 10 dni, po czym zostanie on poddany konsultacjom. Najwcześniejszy termin wejścia w życie megaustawy wdrażającej unijny akt Akt ws. infrastruktury gigabitowej to późna jesień przyszłego roku.
/PM
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
WYCIEKI DANYCH z firm. JAK ZAPOBIEGAĆ wynoszeniu danych przez pracowników?
Materiał sponsorowany