Reklama

"Megaustawa" o superszybkim internecie. Projekt w najbliższych dniach

Ukończono prace nad projektem "megaustawy" dotyczącej inwestycji światłowodowych. Według przedstawicieli Ministerstwa Cyfryzacji, ma on ujrzeć światło dzienne w najbliższych dniach.
Ukończono prace nad projektem "megaustawy" dotyczącej inwestycji światłowodowych. Według przedstawicieli Ministerstwa Cyfryzacji, ma on ujrzeć światło dzienne w najbliższych dniach.
Autor. Chris Ciapala/Pixabay

Wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka poinformował w poniedziałek na platformie X o ukończeniu prac nad tzw. megaustawą o internecie szerokopasmowym. Według ujawnionych informacji, wniosek o wpis w Zespole ds. Programowania Prac Rządu miałby zostać złożony „na dniach”.

Prace nad zwalczaniem problemu tzw. „białych plam” są aktywnie prowadzone przez resort cyfryzacji. Jak informowaliśmy na naszych łamach w marcu, wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zapowiadał wówczas podjęcie prac nad rozwiązaniem problemu przez grupę roboczą ds. rozwoju telekomunikacji.

Reklama

Jedenaście ustaw do zmiany

Po kilku miesiącach wiadomo już, że projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych z 2010 roku, dotyczący eliminacji „białych plam”, będzie „megaustawą”. Informację na ten temat ujawnił wiceszef ministerstwa Michał Gramatyka we wpisie na portalu X (dawnym Twitterze).

Ze zdjęcia udostępnionego przez wiceministra wynika, że dokument będzie miał objętość 60 stron i zmieni w sumie 11 ustaw. Reformy mają objąć m.in. kwestie związane z drogami wewnętrznymi czy znajdującymi się na terenach leśnych w zakresie prowadzenia na nich inwestycji. Zmiany mają się również pojawić w zakresie postępowania przed Urzędem Komunikacji Elektronicznej co do światłowodów.

Czytaj też

Reklama

Publikacja projektu w najbliższych dniach

Z informacji podanych przez PAP wynika z kolei, że wprowadzony ma zostać jednolity elektroniczny wniosek ws. ultraszybkiego internetu. Mają go przyjmować wszystkie urzędy, co zredukuje do 70 proc. biurokrację wynikającą z różnych właścicieli tysięcy dróg w Polsce. Według słów wiceministra dla PAP, to właśnie ona zniechęca inwestorów do realizacji działań związanych z kładzeniem światłowodów.

Rozdzielona ma zostać również infrastruktura pasywna, obejmująca maszty 5G, od oceny środowiskowej. Ta ma być wydawana na etapie oddzielnym od budowanego, co ma zlikwidować blokady budowy infrastruktury z powodów związanych z ochroną środowiska. Pojawi się również możliwość zaskarżania planów miejscowych lub uchwał krajobrazowych uniemożliwiających realizację inwestycji.

Według postu Michała Gramatyki na X, wniosek o wpis dotyczący projektu ma zostać złożony w Zespole ds. Programowania Prac Rządu „na dniach”. Z kolei jego publikacja w Rządowym Centrum Legislacji ma według słów wicepremiera Gawkowskiego nastąpić do 10 dni, po czym zostanie on poddany konsultacjom. Najwcześniejszy termin wejścia w życie megaustawy wdrażającej unijny akt Akt ws. infrastruktury gigabitowej to późna jesień przyszłego roku.

/PM

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

WYCIEKI DANYCH z firm. JAK ZAPOBIEGAĆ wynoszeniu danych przez pracowników?

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama