Reklama

Ataki ransomware. Polska policja współtwórcą deszyfratora plików

Autor. TheDigitalArtist/pixabay.com/CC0 1.0

Nowe narzędzie ma umożliwiać odszyfrowanie plików, do których utracono dostęp po ataku złośliwego oprogramowania Phobos/8base. CBZC bierze udział w jego tworzeniu.

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestepczości we współpracy z Europolem oraz japońską policją stworzyło narzędzie do odzyskiwania danych po ataku Phobos i grupy 8base. Zostało ono udostępnione wszystkim podmiotom, które padły ofiarą ataku, a także jest dostępne na stronie www.nomoreransom.org.

Czytaj też

Reklama

Narzędzie jest wynikiem współpracy służb

Jak informuje CBZC, w czerwcu 2025 roku w siedzibie Szwajcarskiej Policji Federalnej zorganizowano warsztaty, w których m.in. brał udział polski funkcjonariusz CBZC. Na spotkaniu omówiono metody przeciwdziałania Ransomware Phobos, a wymiana doświadczeń i współpraca między Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Niemcami, Belgią, Japonią, Singapurem, Hiszpanią, Francją oraz Europolem umożliwiła opracowanie narzędzia do deszyfrowania danych.

Zrzut ekranu: Narzędzie deszyfrujące dostępne na stronie nomoreransom.org
Zrzut ekranu: Narzędzie deszyfrujące dostępne na stronie nomoreransom.org
Autor. CyberDefence24.pl

Czytaj też

Reklama

Projekt Policji japońskiej oraz FBI

Prace nad narzędziem zostały zainicjowane przez Japonię oraz Stany Zjednoczone i trwały ponad rok. Według komunikatu CBZC, Ransomware Phobos dotknęło „co najmniej 2000 firm i organizacji na świecie”. Skala zagrożenia sprawiła, że konieczne stało się podjęcie działań mających na celu wsparcie ofiar w usuwaniu skutków ataku.

Czytaj też

Reklama

Charakterystyka Phobos i 8base

Phobos zostało po raz pierwszy wykryte w grudniu 2018 roku.

W przeciwieństwie wysoko sprofilowanego oprogramowania atakującego duże korporacje, Phobos atakowała na dużą skalę małe i średnie firmy, które często nie posiadają stosownych systemów zapewniających wystarczający poziom cyberbezpieczeństwa.’’ – opisuje CBZC.

Grupa 8base zmodyfikowała już istniejący Phobos i stworzyła własny wariant złośliwego oprogramowania. Cyberprzestępcy ci wyróżniali się wyjątkowo agresywnym podejściem. Ponadto stosowali taktykę podwójnego szantażu, blokując dostęp do danych ofiary oraz grożąc, że dane zostaną upublicznione, jeśli nie otrzymają okupu.

W lutym 2025 r. w wyniku międzynarodowej akcji organów ścigania zostały zatrzymane osoby narodowości rosyjskiej kierujące grupą 8Base oraz została zabezpieczona infrastruktura wykorzystywana do ataków’’ - zauważa CBZC. 

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*

Reklama
Reklama

WYCIEKI DANYCH z firm. JAK ZAPOBIEGAĆ wynoszeniu danych przez pracowników?

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama