Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Operacja Chin w Polsce. Zdemaskowano portale

Xî Jinping chiny
Prezydent Chin Xî Jinping
Autor. FISU/Wikimedia Commons/CC3.0

Chiny prowadzą w Polsce kampanię, która realizowana jest przy pomocy serwisów internetowych. Państwo Środka chce na nas oddziaływać w celu osiągania celów rządu w Pekinie. Ujawniono szczegóły operacji.

Specjaliści kanadyjskiego Citizen Lab wykryli nową kampanię prowadzoną przez Chiny, którą nazwano „Paperwall”. Działania realizowane są w różnych krajach świata. Jednym z nich jest Polska.

Reklama

Chiny rozwijają potencjał

Gdy słyszymy hasło „operacje informacyjne”, najpewniej od razu przychodzi nam na myśli Rosja. Kreml słynie z zaawansowanych kampanii dezinformacyjnych i propagandowych, które mają pozwolić osiągać ważne, strategiczne cele. Jako Polacy jesteśmy wystawieni na aktywność ze strony machiny Putina i mamy świadomość tego zagrożenia. 

Jednak nasza uwaga nie powinna ograniczać się wyłącznie do Rosji, co pokazuje ostatnie odkrycie Citizen Lab. Z udostępnionego raportu wynika, że Chiny także sięgają po operacje wpływu i prowadzą je również nad Wisłą. Państwo Środka rozwija swoje zdolności w tym zakresie, a zasoby internetowe odgrywają tu ważną rolę. 

Czytaj też

Operacja Chin w Polsce

Specjaliści wskazują, że w ramach Paperwall do 21 grudnia 2023 r. zbudowano sieć co najmniej 123 witryn internetowych, podających się za lokalne serwisy internetowe. Portale działają w 30 krajach w Europie, Azji i Ameryce Łacińskiej. W przypadku Polski mowa o dwóch: wawelexpress(.)com oraz bydgoszczdaily(.)com.

chiny polska citizen lab
Operacja Chin w Polsce. Przykłady stron internetowych powiązanych z kampanią.
Autor. Citizen Lab

Eksperci przypisują kampanię firmie Shenzhen Haimaiyunxiang Media Co. (znana również jako Haimai). To chińskie przedsiębiorstwo zajmujące się PR-em. 

Reklama

Chińska dezinformacja i propaganda

Citizen Lab zwraca uwagę, że utworzone witryny rozpowszechniają chińską dezinformację. Narracje sprzyjające Pekinowi mają być ukrywane w dużej liczbie pozornie nieszkodliwych treści komercyjnych. 

chiny citizen lab polska
Yan Limeng (chiński wirusolog twierdzący, że COVID-19 powstał w jednym z rządowych laboratorium Państwa Środka) przedstawiany jest jako twórca plotek.
Autor. Citizen Lab

Czytaj też

Skuteczność operacji

Do tej pory serwisy powiązane z kampanią nie znajdowały się w kręgu zainteresowania odbiorców. Jednak istnieje ryzyko, że to się zmieni poprzez np. nagłaśnianie ich działalności i materiałów przez bardziej znaczące media. W efekcie może dojść do zwiększenia skuteczności operacji, co z kolei zachęci Chiny do dalszych, podobnych działań.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. user_1059317

    Brawo brawo. "Jednak istnieje ryzyko, że to się zmieni poprzez np. nagłaśnianie ich działalności i materiałów przez bardziej znaczące media"... Nie wiedziałbym o ich istnieniu, gdyby nie ten portal. A może wy też chińscy? Eeeh... nieźle nagłaśniacie to

Reklama