Reklama

Polityka i prawo

Rząd usuwa pełnomocnika ds. bezpieczeństwa informacyjnego. Gawkowski tłumaczy

polska sejm rząd Tusk hołownia obrady sejmu
Polski rząd - członkowie Rady Ministrów podczas posiedzenia Sejmu X kadencji.
Autor. Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu)/X

Rząd usuwa stanowisko pełnomocnika odpowiedzialnego za bezpieczeństwo informacyjne Polski. Rozporządzenie skierowano już do podpisu na biurko Donalda Tuska. Wicepremier Krzysztof Gawkowski tłumaczy decyzję w rozmowie z CyberDefence24.

31 stycznia br. opracowany został projekt rozporządzenia, który likwiduje stanowisko zajmowane w ostatnim czasie przez Stanisława Żaryna. Chodzi o zniesienie funkcji Pełnomocnika Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP. O sprawie informowaliśmy jako pierwsi: link.

polska polityka rozporządzenie
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 1 lutego 2024 r. w sprawie zniesienia Pełnomocnika Rządu do spraw Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej
Autor. Rządowe Centrum Legislacyjne

Wnioskodawcą jest Maciej Berek, minister-członek Rady Ministrów. Obecnie projekt został skierowany na biurko premiera Donalda Tuska i czeka na jego podpis. Jak uzasadniono taki krok?

Reklama

Zmiany w rządzie Tuska

Ma to związek ze zmianami wprowadzonymi w zakresie Komitetu Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego. Wskazano na konieczność uporządkowania i usystematyzowania stanowisk dotychczasowych pełnomocników rządu. 

uzasadnienia Rozporządzenia wynika, że obecna władza nie widzi żadnej potrzeby dla dalszego funkcjonowania Pełnomocnika Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP.

Czytaj też

Za rządów PiS. Żaryn zabrał głos

Jak wskazywaliśmy, stanowisko Pełnomocnika utworzył rząd PiS w sierpniu 2022 r. na podstawie rozporządzenia, w którym określono zadania i odpowiedzialność osoby pełniącej tę funkcję. 

Reklama

Pełnił ją Stanisław Żaryn. „Mam nadzieję, że rząd będzie inaczej realizował te zadania. Monitorowanie i zwalczanie zagrożeń hybrydowych jest krytycznie ważne” – skomentował sprawę na platformie X, odnosząc się do naszej publikacji.

Cieszyński komentuje decyzję rządu Tuska

W rozmowie z naszym portalem były minister cyfryzacji i poseł PiS Janusz Cieszyński stwierdził, że Stanisław Żaryn to „prawdziwy ekspert od spraw związanych z bezpieczeństwem informacyjnym”.

Reklama

Jego zdaniem, „działania hybrydowe są jednym z najpoważniejszych zagrożeń, przed którymi staje dziś Polska”, dlatego ma nadzieję, że wysiłek dotychczasowego pełnomocnika będzie kontynuowany. 

„Mam po prostu nadzieję, że dalej będą realizowane te zadania (na rzecz bezpieczeństwa informacyjnego – red.), a w jakiej formule, myślę, że zarówno dla mnie jak i Polaków, to jest wtórne” – stwierdził Janusz Cieszyński. Dodał, że „każdy rząd ma prawo kształtować swoją strukturę według własnej wizji”. 

No właśnie. A jaka jest ta wizja? Sprawę na naszych łamach wyjaśnia wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Czytaj też

Usunięcie pełnomocnika. Gawkowski tłumaczy

W rozmowie słyszymy, że zadania pełnomocnika rządu ds. Bezpieczeństwa Informacyjnego RP „pełnią w dużej mierze CSIRT-y na poziomie MON, GOV i NASK” oraz instytucje podległe resortowi cyfryzacji

Przedstawiciel rządu zaznacza, że odpowiedzialność za polską infosferę jest przypisana do tych instytucji. W jego ocenie, skutecznie wywiązują się one ze swoich obowiązków, dlatego nie ma potrzeby „sztucznego utrzymywania funkcji”, jaką stworzył rząd PiS, a którą pełnił Stanisław Żaryn.  

„Gdy sprawdziliśmy, ile zadań było przypisanych do Pełnomocnika (Rządu ds. Bezpieczeństwa Informacyjnego RP - red.), nie znaleźliśmy tam żadnych, które byłyby o mocy samodzielnej” - mówi nam Krzysztof Gawkowski

Ocena pracy Stanisława Żaryna

Wicepremier w rozmowie z naszym portalem ocenia również pracę Stanisława Żaryna. „Nie dostrzegam żadnych realnych zmian, które były wprowadzone w Polsce na rzecz bezpieczeństwa informacyjnego. Ta funkcja nic nadzwyczajnego nie dawała” - komentuje.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama