Reklama

Polityka i prawo

Ukraina w Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO. Pierwsze spotkanie i ostatnie formalności

Autor. NATO North Atlantic Treaty Organization/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

30 maja br. w Tallinie ukraińska delegacja po raz pierwszy wzięła udział w spotkaniu Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO. Obecnie przygotowywana jest stosowna umowa, aby dopiąć wszelkie formalności dotyczące członkostwa tego kraju w strukturach Centrum.  

Reklama

„Przystąpienie do CCDCOE (NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence – red.) jest dla naszego kraju ważnym krokiem w zacieśnianiu współpracy międzynarodowej w obszarze cyberbezpieczeńsdtwa i cyberobrony, a także wejścia Ukrainy do NATO” – wskazuje Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP), odnosząc się do sprawy. 

Reklama
Obecnie żaden kraj nie jest w stanie samodzielnie stawić czoła cyberzagrożeniom.
Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy
Reklama

SSSCIP jednoznacznie podkreśliła, że Ukraina znajduje się teraz na pierwszej linii frontu w trwającej „cyberwojnie”. Jak tłumaczy, hakerzy Putina od lat wykorzystują cyberprzestrzeń naszego wschodniego sąsiada jako poligon – to tam testowane są metody i cybernarzędzia, które następnie są używane podczas wrogich ataków na infrastrukturę innych państw na całym świecie. 

„Ukraina potrzebuje najlepszych rozwiązań w obszarze cyberobrony. Jesteśmy gotowi podzielić się naszym doświadczeniem z międzynarodową społecznością” – zaznacza SSSCIP. 

Czytaj też

Służba przypomina, że Kijów złożył wniosek o przystąpienie do Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO w sierpniu 2021 r. 

Z kolei – jak informowaliśmy – 4 marca br., podczas 30. Posiedzenia Komitetu Sterującego NATO CCDCOE jednomyślnie wyrażono zgodę na członkostwo Ukrainy w Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO.

Obecnie przygotowywana jest stosowna umowa, aby dopiąć wszelkie formalności.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Komentarze