Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Ukraina w ścisłej współpracy z Centrum Doskonalenia Cybebrony NATO

Doszło do kolejnego spotkania NATO CCDCOE i przedstawicieli Ukrainy
Doszło do kolejnego spotkania NATO CCDCOE i przedstawicieli Ukrainy
Autor. NATO CCDCOE/ Twitter

Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP) kontynuuje aktywną współpracę z Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO (NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence).

Reklama

Wiktor Żora, szef Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP) oraz jego zastępca Ołeksandr Potii spotkali się z dyrektorem Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO CCDCOE Martem Noorma; Caroliną Leis, szefową Stosunków Międzynarodowych w Centrum oraz z Andrisem Sprivulem, asystentem Attaché Obrony Ambasady Estonii na Ukrainie.

Reklama

Spotkanie – jak informuje nas SSSCIP – miało skupiać się na praktycznej współpracy między Ukrainą a CCDCOE oraz na relacjach departamentów odpowiedzialnych za cyberbezpieczeństwo Ukrainy z Centrum.

Tematem było przeciwdziałanie cyberatakom na Ukrainę, pomoc CCDCOE NATO w zakresie zapewnienia cyberodporności naszego wschodniego sąsiada; zagrożenia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni dla innych państw; strategie cyberobrony krajów partnerskich w oparciu o wiedzę zgromadzoną przez Ukrainę.

Reklama

Spotkanie miało także dotyczyć udziału ukraińskich przedstawicieli w przyszłych cyberćwiczeniach i wykorzystaniu zdolności ukraińskich służb w praktyce.

Ukraina nieformalnie współpracuje już z Centrum

Dyrektor Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO podkreślił, że Centrum jest zaangażowane w „szeroko zakrojoną” pomoc Ukrainie w odparciu rosyjskich cyberataków i – zdaniem Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy – „oczekuje on zakończenia wszystkich procedur niezbędnych do przystąpienia Ukrainy do Centrum Doskonalenia Cybebrony NATO.

Jak informowaliśmy na łamach CyberDefence24.pl, Ukraina złożyła już wniosek o członkostwo w CCDCOE w sierpniu 2021 roku. Został on jednogłośnie poparty przez członków Centrum w marcu tego roku.

Niedawno dołączyła Japonia

W listopadzie 2022 roku Japonia dołączyła do CCDCOE, czyli grupy państw NATO współpracujących ze sobą w kontekście cyberbezpieczeństwa, co stanowi przypieczętowanie współpracy rozpoczętej już kilka lat temu.

NATO'S Cooperative Cyber Defence Center of Excellence powstało w 2008 roku. Siedziba CCDCOE mieści się w Estonii. Japonia jest kolejnym krajem spoza NATO, który dołącza do cybernetycznego sojuszu. Do tego grona zalicza się także Australia oraz Korea Południowa.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama