Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Niemiecka policja ostrzega przed atakami. "Szkody w milionach euro"

Policja Nadrenii Północnej-Westfalii ostrzega przed atakami, w których hakerzy wykorzystują platformę Microsoft 365. Co konkretnie wykorzystują?
Policja Nadrenii Północnej-Westfalii ostrzega przed atakami, w których hakerzy wykorzystują platformę Microsoft 365. Co konkretnie wykorzystują?
Autor. Bernd Dittrich/Unsplash

Cyberprzestępcy biorący na cel niemieckie podmioty nie przestają stanowić zagrożenia. Według informacji opublikowanych przez policję kryminalną Nadrenii Północnej-Westfalii, ponownie skupiają się na jednym z produktów Microsoft.

O problemach związanych z produktami Microsoftu w Niemczech można było usłyszeć już jakiś czas temu. Jak informowaliśmy na łamach CyberDefence24, Federalne Biuro Bezpieczeństwa Informacji podało w marcu, że co najmniej 17 tys. serwerów wykorzystujących Microsoft Exchange jest podatnych na cyberataki. Stanowiło to 37 proc. wszystkich serwerów Exchange w tym kraju.

Czytaj też

Reklama

Jest niebezpiecznie przez autentyczność

Okazuje się jednak, że pojawiło się kolejne zagrożenie. Jak podaje serwis Cybernews, policja kryminalna z Nadrenii Północnej-Westfalii wskazała na wykorzystanie Microsoft 365 jako nowego kanału przeprowadzania ataków przez hakerów.

Metoda używana przez hakerów jest dość prosta. Z przejętego adresu e-mail wysyłana jest wiadomość do potencjalnej ofiary. Dołączany jest do niej albo link prowadzący do podstawionej przez atakującego strony, albo załącznik ze złośliwą zawartością. Istotne jest jednak to, że treść wiadomości nie wzbudza podejrzeń ze względu na brak błędów czy wykorzystanie konwersacji z przeszłości.

Czytaj też

Reklama

Wystarczy jedno kliknięcie

Według informacji niemieckiej policji, cyberatak jest możliwy już w momencie kliknięcia linku zawartego w treści wiadomości. „Może to doprowadzić do utraty, bądź kradzieży danych, a także kolejnych ataków, takich jak phishing” – podała policja w oświadczeniu.

Sporym zagrożeniem dla systemów może być także zawartość wiadomości sprzed 4 lat na przejętych skrzynkach pocztowych, gdy rozpoczynała się epidemia koronawirusa. Zawarte w nich informacje dotyczące dostępu do niepublicznych sieci należących do firm mogą zostać wykorzystane przez hakerów do wejścia do sieci konkretnego podmiotu.

Czytaj też

Reklama

Szkody w milionach euro. Policja nie ujawnia metod hakerów

Policja ostrzega wszystkich przez niebezpiecznymi mailami, jednak nie podaje konkretnych informacji dotyczących metod hakerów czy też możliwości odparcia ataku. Służby wskazują również, że szkody w związku z atakiem mogą sięgać milionów euro, jednak nie wszystkie działania hakerów kończą się sukcesem.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: .

Reklama
Reklama

Komentarze