Reklama

Polityka i prawo

Niemcy chcą zakazać produktów Huawei i ZTE w 5G. Będzie to kosztowało

Niemcy chcą wprowadzić zakaz używania chińskich komponentów w telekomunikacji. Jakie to może mieć skutki?
Niemcy chcą wprowadzić zakaz używania chińskich komponentów w telekomunikacji. Jakie to może mieć skutki?
Autor. Ansgar Scheffold/Unsplash

W Niemczech może dojść do rewolucji w technologii telekomunikacyjnej. Rząd federalny chce wprowadzić całkowity zakaz używania produktów Huawei i ZTE w ramach infrastruktury 5G. Powodem mają być kwestie związane z bezpieczeństwem narodowym.

Niepokoje związane z chińskimi przedsięwzięciami nie są nowością wśród rządzących i nie ogranicza się to do Starego Kontynentu. Jak pisaliśmy do tej pory na łamach CyberDefence24, ustawę wymierzoną w TikToka przyjęto kilka tygodni temu w Stanach Zjednoczonych, uzasadniając ją ochroną danych Amerykanów. Swoje postępowania w sprawie platformy prowadzi także Komisja Europejska.

Czytaj też

Reklama

Niemcy kontra chińska technologia

Teraz do grona krajów działających przeciwko chińskim technologiom mogą dołączyć Niemcy. Jak podaje serwis The Registerprojekt dotyczący eliminacji produktów pochodzących z Państwa Środka przedstawiło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Według założeń planu, elementy wytworzone przez ZTE oraz Huawei miałyby zniknąć z kluczowych sieci przed 2026 rokiem, a do 2029 całkowite uzależnienie od technologii miałoby ulec zmniejszeniu.

Poparcie dla planów niemieckiego MSW wyraziły już resorty gospodarki oraz spraw zagranicznychPrzepisy mają zostać wprowadzone z powodu chińskiego prawa wywiadowczego, które wymaga współpracy z rządem m.in. od przedsiębiorstw.

Czytaj też

Reklama

Przyjęcie prawa jest darmowe. Wprowadzenie w życie to gigantyczny koszt

Niemcy nie są pierwszym krajem, który chce wprowadzić tego typu zakaz. Na taki krok zdecydowały się już bowiem Wielka Brytania, Kanada, Japonia, Australia i Szwecja. Z kolei Unia Europejska uznała w zeszłym roku Huawei za dostawcę „wysokiego ryzyka”.

Wprowadzenie zakazu używania chińskiej technologii jest jednak przykładem „łatwo powiedzieć, trudniej zrobić”. Chińska ambasada twierdzi, że infrastruktura 5G w Niemczech aż w 60 proc. składa się z komponentów Huawei. Tymczasem jedynie w przypadku Deutsche Bahn (czyli niemieckiej kolei), wymiana chińskich produktów na inne kosztowałaby min. 400 mln euro, co w przeliczeniu daje próg 1,7 mld zł.

Skierowaliśmy do przedstawicieli Huawei pytania w sprawie podejścia Niemiec do produktów firmy. Odpowiedzi udostępnimy na naszym portalu.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama