Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Hakerzy zaatakowali w Wielkiej Brytanii. Ofiarą setki portali informacyjnych

W kolejnym ataku hakerskim na terenie Wielkiej Brytanii, ofiarą cyberprzestępców padło kilkaset portali informacyjnych. Czego konkretnie dokonali sprawcy?
W kolejnym ataku hakerskim na terenie Wielkiej Brytanii, ofiarą cyberprzestępców padło kilkaset portali informacyjnych. Czego konkretnie dokonali sprawcy?
Autor. Susan Q Yin/Unsplash

Ostatni weekend nie upłynął sporej części brytyjskich mediów pod znakiem spokoju. Setki portali regionalnych padło ofiarą ataków hakerskich. Ich źródło znajduje się w Rosji?

Doniesienia o cyberatakach na terenie Wielkiej Brytanii pojawiają się coraz częściej. Jak podawaliśmy na łamach CyberDefence24, do incydentów bezpieczeństwa dochodzi nie tylko w samorządach czy przedsiębiorstwach. Na czoło statystyk wysuwają się podmioty rządowe. Same władze wydają się bagatelizować problem, twierdząc, że są bardzo dobrze przygotowane do reagowania na cyberzagrożenia.

Reklama

Setki serwisów informacyjnych zhakowanych

Do tej pory cyberprzestępcy przeprowadzali atak na jeden konkretny podmiot. Wygląda jednak na to, że ten trend powoli ewoluuje. Jak podaje serwis Recorded Future News, ofiarą najnowszego ataku padło kilkaset serwisów regionalnych, należących do Newsquest Media Group.

Na wszystkich zhakowanych portalach pojawił się artykuł „PERVOKLASSNIY RUSSIAN HACKERS ATTACK” („Pierwszorzędny atak rosyjskich hakerów”). Oprócz samego tytułu oraz przypisania autorstwa „Danielowi Hopkinsowi”, nie zawierały one jakiejkolwiek treści. Wszystkie zostały usunięte z portali po pewnym czasie przez administratorów.

Reklama

Kto stoi za atakiem? Nie wiadomo

Pomimo tytułu wskazującego na rosyjskie pochodzenie sprawców, nie ma dowodów na to, że za akcją faktycznie stoją Rosjanie. Do tej pory hakowanie portalI informacyjnych przez podmioty powiązane z Kremlem polegało na dodawaniu tekstów z fałszywymi informacjami (w taki sposób działa np. białoruska grupa Ghostwriter), co w tym przypadku nie ma miejsca.

Obecność tego samego artykułu na setkach portali, według Recorded Future News, miałoby wskazywać na złamanie zabezpieczeń na poziomie CMS współdzielonego przez wszystkie serwisy (co zresztą zdecydowanie ułatwiło im „pracę”). Jest to również niepokojący znak w kontekście przyszłych wyborów – tak zmasowane dodawanie artykułów na wielu portalach może być znakomitym narzędziem rozprzestrzeniania dezinformacji i wpływania na wyniki głosowania.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama