Reklama

Cyberbezpieczeństwo

NATO zaatakowane. Hakerzy wykradli dane

Autor. Defence Imagery / Flickr

NATO poinformowało, że pracuje nad wyjaśnieniem rzekomego cyberataku, za którym ma stać grupa hakerska SiegedSec. Cyberprzestępcy - jak podaje serwis The Record - mieli wykraść 9 GB danych ze struktur stron nie będących objętymi klauzulą tajności.

Reklama

NATO zajmuje się obecnie wyjaśnieniem rzekomego cyberataku ze strony grupy hakerskiej SiegedSec. Miała ona wykraść 9 GB danych ze struktur stron internetowych i usług wewnętrznych Sojuszu, które nie są objęte klauzulą tajności.

Reklama

Serwis The Record przypomina, że SiegedSec to ta sama grupa przestępcza, która w ubiegłym roku atakowała podmioty lokalnej administracji w USA. Według informacji pozyskanych przez serwis, cyberatak nie wpłynął na działalność operacyjną Sojuszu.

Przedstawiciel NATO w rozmowie z The Record przekazał, że Sojusz „jest narażony na stałe cyberzagrożenia i traktuje cyberbezpieczeństwo poważnie. Eksperci NATO aktywnie adresują incydenty, które dotknęły niektóre jawne strony internetowe (Sojuszu - red.)”.

Reklama

Co wykradli hakerzy?

Hakerzy ze SiegedSec tymczasem na swoim kanale na Telegramie chwalili się, że uzyskali dostęp do kilku portali szkoleniowych i platform infromacyjnych, które prowadzi NATO. Dane, jakie wykradli, mają pochodzić m.in. ze stron takich, jak:

  • Joint Advanced Distributed Learning;
  • Portalu NATO Lessons Learned;
  • Portalu Logistics Network;
  • Portalu do współpracy Communities of Interest;
  • Portalu NATO Investment Division;
  • Portalu Biura NATO Standardization.

Grupa na Telegramie zamieściła link do danych, które wykradła i wszystko wskazuje na to, że większość ze zbioru stanowią dokumenty wykradzione z portalu NATO Standardization. To ok. 3 tys. plików.

Reakcja

NATO nie udziela informacji na temat tego, jak i kiedy doszło do incydentu oraz czy dane istotnie zostały wykradzione przez cyberprzestępców. Sojusz przekazuje jednak, że wdrożył dodatkowe środki bezpieczeństwa, przy czym wszystkie misje, operacje i działania NATO - również te w zakresie wojskowym - pozostają bezpieczne.

To drugi incydent, w którym NATO zaatakowała grupa SiegedSec. Pierwszy miał miejsce w lipcu tego roku, o czym pisaliśmy na naszych łamach. Wówczas wykradziono dane z Portalu do współpracy Communities of Interest. W zbiorze informacji, które pozyskali hakerzy, znajdowały się dane osobowe pokrzywdzonych z 31 krajów. Nigdy nie opublikowano raportu na temat tego incydentu.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze