Cyberbezpieczeństwo
Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK. Ujawniono szczegóły
Powstanie Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK, które będzie skupiać specjalistyczne centra, ośrodki i laboratoria, by wzmocnić krajowy system cyberbezpieczeństwa. Ma też wesprzeć działający już CSIRT NASK. Projekt zaplanowano do końca 2029 roku, jego wartość to 310 mln złotych.
Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK (CCN) ma wzmocnić krajowy system cyberbezpieczeństwa poprzez stworzenie nowych, tematycznych i specjalistycznych ośrodków oraz laboratoriów w strukturach Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowego Instytutu Badawczego.
Centrum ma wspierać funkcjonowanie już istniejącego CSIRT NASK – Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CERT Polska - to tam m.in. jako użytkownicy możemy zgłaszać incydenty, podejrzane wiadomości SMS-owe czy strony internetowe, których celem jest wyłudzenie danych - red.).
„Projekt jest kluczowym elementem wzmocnienia krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. Stanowi odpowiedź na szereg zdefiniowanych wyzwań i potrzeb oraz szybko rosnącą liczbę coraz poważniejszych zagrożeń cyberprzestrzeni i wynikających z nich strat gospodarczych” - czytamy w komunikacie do sprawy.
Jednak to nie wszystko. W ramach projektu w CCN powstaną także: Krajowe Centrum Odzyskiwania Danych (KCOD); Krajowe Centrum Operacyjnego Cyberbezpieczeństwa (KCOC); ośrodki treningowo – szkoleniowe w obszarze cyberbezpieczeństwa (OSC); Laboratorium Bezpieczeństwa AI (AITAS); Laboratorium Fuzzingu i Badania Złośliwego Oprogramowania (FUMAL); Krajowe Centrum Wsparcia Security dla JST (KCWS); Ośrodek Modelowania Certyfikacji Cyberbezpieczeństwa (OMCC). CCN zajmie się też rozbudową infrastruktury NASK PIB działającej na rzecz CSIRT NASK - w tym aktualizacją procesów i realizacją szkoleń wewnętrznych.
Czytaj też
Podstawą współpraca
Centra, ośrodki i laboratoria, które powstaną w ramach Centrum Cyberbezpieczeństwa NASK mają współpracować i wspierać się w realizacji zadań.
Celem jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa informacji, wzmocnienie odporności oraz zdolności do skutecznego zapobiegania i reagowania na incydenty. Realizacja projektu została zaplanowana do końca 2029 roku.
Jego koszt to 310 mln złotych, w tym dofinansowanie z UE to ponad 247 mln zł (blisko 80 proc. wartości); z kolei z budżetu państwa - blisko 63 mln zł.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany