Reklama

Polityka i prawo

Uwaga na cyberoszustów. Głośny apel ministerstwa

Fot. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Fot. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Fałszywe zbiórki pieniędzy w Internecie, instrukcje, dzięki którym po zalogowaniu w odpowiednim miejscu użytkownicy rzekomo mają otrzymać tysiąc złotych - oszuści są aktywni nie zważając na okoliczności. „Szczególnie osoby starsze są narażone na tego typu działania. Uczulmy naszych bliskich, by nie wierzyli we wszystko, co przeczytają w sieci” - apeluje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Oszuści są czujni i dostosowują swoje działania do bieżącej sytuacji. Podszywają się pod oficjalne instytucje czy strony prowadzące zbiórki pieniędzy, licząc na nieuwagę użytkowników. Na celowniku są najczęściej osoby starsze, które mają większe trudności w weryfikacji nieprawdziwych informacji.

„Jeśli trafimy na zbiórkę pieniędzy w Internecie, na przykład na polską służbę zdrowia w czasie walki z epidemią koronawirusa, dwa razy sprawdźmy, czy strona na pewno jest wiarygodna, a nie jest sfałszowaną wersją z innym adresem internetowym. Wystarczy chwila nieuwagi, by oszuści wyłudzili pieniądze od osób, które chcą pomóc innym” - apeluje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodaje, że kierując się najlepszymi intencjami nie należy zapominać o rozsądku oraz czujności. Oszuści są kreatywni i przez to wciąż skuteczni.

Uwaga na fałszywe sms-y

Sytuację wykorzystują też przestępcy rozsyłający fałszywe sms-y dotyczące na przykład możliwości otrzymania dodatkowych środków na koncie czy wsparcia żywieniowego. Banki i Ministerstwo Zdrowia dementowały te informacje.

Jak wskazuje Marlena Maląg, w najbliższym czasie należy się spodziewać wysypu tego rodzaju nieprawdziwych wiadomości sms czy maili. W związku z tym konieczna jest ostrożność i rozważne działanie. Podstawową czynnością powinno być sprawdzenie informacji u źródła. „Zadzwońmy do banku, poradźmy się zaufanej osoby. Nie dajmy się oszukać i uczulajmy naszych bliskich, szczególnie osoby starsze, które są najbardziej narażone na tego typu działania, by nie wierzyli we wszystko, co przeczytają w Internecie - mówi minister.

Domeny gov.pl to wiarygodne źródła informacji

W sieci pojawia się wiele fałszywych informacji zaczynających się od słów „mój znajomy pracuje w ministerstwie…” (czy innej państwowej instytucji), które mają uwiarygodnić przekaz. Te historie przekazywane są dalej i w ten sposób tworzą się miejskie legendy, w których niewiele jest prawdy.

Prawdziwe, rzetelne i bieżące informacje znajdują się na oficjalnych stronach internetowych instytucji takich jak Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Zdrowia itp. Domeny z końcówką „gov.pl" oraz ich profile społecznościowe to wiarygodne źródła informacji.

Więcej na temat fake newsów można przeczytać na: https://www.gov.pl/web/koronawirus/walczymy-z-falszywymi-informacjami

Informacja prasowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama