Cyberbezpieczeństwo
Luki w Tesli. Etyczni hakerzy znaleźli podatności
Francuscy etyczni hakerzy znaleźli podatność w pojazdach Tesli. Zgarnęli za to dużą kwotę i samochód. Na co pozwalała luka?
Francuscy etyczni hakerzy znaleźli podatność w samochodach Tesli. Luka pozwalała na przejęcie kontroli nad pojazdem. Odkrycia dokonali w czasie zmagań Pwn2Own, których organizatorem jest firma Trend Micro.
Odkrycie trafi do Tesli
Jak podaje serwis Numerama, informacje na temat luki zostaną przekazane firmie Elona Muska, aby mogła je zlikwidować. Nie należy spodziewać się, że szczegóły na ich temat będą ujawnione. A przynajmniej nie do momentu, kiedy Tesla nie wprowadzi stosownych łatek.
Czytaj też
Specjaliści od hakowania Tesli
Hakerzy zgarnęli 200 tys. dol. nagrody oraz Teslę Model 3. Nie bez powodu członków zespołu Synacktiv nazywa się „specjalistami od hakowania Tesli”. To kolejny raz, kiedy zajęli pierwszą lokatę. Cytowany przez Numeramę Renaud Feil, szef Synacktiv, żartuje, że niebawem „otworzą własny salon z samochodami Elona Muska”.
Współczesna motoryzacja. Jeżdżące gadżety
Współczesne samochodowe są naszpikowane elektroniką i cyfrowymi rozwiązaniami. Producenci wychodzą naprzeciw potrzebom konsumentów, którzy oczekują w dużej mierze wygody, komfortu i prestiżu. W efekcie auta stają się jeżdżącymi gadżetami, czego przykładem jest właśnie Tesla.
W pojazdach koncernu Elona Muska znajdziemy wiele rozwiązań, które jeszcze kilka lat temu były postrzegane w samochodzie za co najmniej bezcelowe. Mowa o m.in. możliwości odpalenia gry na ekranie głównym czy „tańcu” Tesli (mruganie światłami, machanie drzwiami itd.).
Czytaj też
Kto pierwszy znajdzie lukę
Jednak im więcej technologii, im bardziej auta stają się cyfrowe, tym większe wyzwanie dla producentów z perspektywy cyberbezpieczeństwa. Każde wdrożone rozwiązanie powinno być odpowiednio chronione, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że w luki i podatności to standard. Pytanie tylko, kto jako pierwszy je odkryje i co z nimi zrobi.
Pentagon sięga po etycznych hakerów
Stąd warto doceniać aktywność etycznych hakerów. Z ich wiedzy i doświadczenia korzysta m.in. Pentagon, który sam organizuje specjalistyczne zawody. W ich ramach uczestnicy pozwalają Departamentowi Obrony USA identyfikować słabe punkty sieci i systemów, co z kolei umożliwia ich wzmocnienie.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany