Technologie
Elon Musk upublicznił model swojego AI. Co to oznacza?
Elon Musk potrafi szokować swoim podejściem do rzeczywistości, przez co ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Ostatnio pracuje nad rozwojem sztucznej inteligencji w startupie xAI, którego motto brzmi: „Zrozumieć prawdziwą naturę wszechświata”. Elon udostępnił bazowy model Grok-1, co nie przejdzie bez echa wśród badaczy AI.
Wszystko zaczęło się od wpisu na X. Musk jednym zdaniem poinformował, że jego model AI będzie otwartoźródłowy. Obietnicy dotrzymał: 17 marca pliki związane z modelem były dostępne do pobrania.
This week, @xAI will open source Grok
— Elon Musk (@elonmusk) March 11, 2024
Czytaj też
Dlaczego to ważne?
Rozwój AI wiąże się z wieloma konfliktami. Niektóre z nich trafiły na wokandę sądową. Musk był sygnatariuszem listu otwartego, który mówił o „wstrzymaniu prac nad modelami wyższymi niż GPT-4”.
OpenAI początkowo było open-source’owym projektem, którego kod z czasem stał się w większości zamknięty. Oznacza to, że jedynie zespół OpenAI zna kod źródłowy oprogramowania, przez co użytkownicy mają dostęp jedynie do określonego interfejsu. Oprogramowanie firmy nie może być analizowane publicznie, więc nie wiedzą jak działa ten model – mogą jedynie dostarczać dane i otrzymywać odpowiedzi od ChatuGPT.
Czytaj też
Co tak naprawdę zrobił Musk?
Musk uznał, że prace nad sztuczną inteligencją powinny być możliwe do przeanalizowania przez kogokolwiek, kto ma chęć i wiedzę w tym temacie. To, co kluczowe dla dużych modeli językowych (LLM), jest dostępne do pobrania dla każdego zainteresowanego na GitHubie. Oprogramowanie jest udostępnione na licencji Apache 2.0.
To duży krok dla każdego, kto pracuje nad rozwojem AI. Grok-1 to jeden z największych modeli LLM, jakie powstały do tej pory.
Czytaj też
Jakie są ograniczenia?
Należy dodać, że udostępnione pliki nie pozwalają na uruchomienie chatbota od xAI w formie aplikacji na komputer. Upubliczniona została wersja, która wymaga treningu do pełnego użytkowania. Nie da się z nią przeprowadzić dialogu. Nie zostały również wyróżnione dane, na których dotychczas był szkolony model.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].