Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Krytyczna luka w produktach Citrix. Chińscy hakerzy już ją wykorzystują

chiny cyber
Autor. Marjan Krebelj/Flickr/CC BY 2.0 / Thomas Classen/Flickr/CC BY 2.0 / Modyfikacje: CyberDefence24

Produkty firmy Citrix posiadają krytyczne luki, które stanowią poważne ryzyko dla użytkowników. Podatność już wykorzystują chińscy hakerzy wspierani przez Pekin.

Reklama

Dzień po tym, jak ujawniono krytyczną lukę w systemie Fortinet (więcej w tym materiale) firma Citrix poinformowała o wykryciu równie poważnej podatności w swoich rozwiązaniach. CVE-2022-27518 pozwala osobom trzecim na nieuwierzytelnione zdalne wykonanie dowolnego kodu.

Reklama

Problem dotyczy takich produktów jak Citrix Gateway i Citrix ADC. Mowa o ich następujących wersjach:

  • Citrix ADC i Citrix Gateway 13.0 przed 13.0-58.32 
  • Citrix ADC i Citrix Gateway 12.1 przed 12.1-65.25 
  • Citrix ADC 12.1-FIPS przed 12.1-55.291 
  • Citrix ADC 12.1-NDcPP przed 12.1-55.291 

W przypadku korzystania z którejś z nich konieczne jest jak najszybsze dokonanie aktualizacji. Wynika to z faktu, że wrogie podmioty już używają luki do prowadzenia cyberataków.

Reklama

Czytaj też

Chińska grupa już działa

Przykładem może być chińska grupa APT5 (znana również jako UNC2630 i MANGANESE.). W związku z aktywnością hakerów wspieranych przez Pekin amerykańska NSA (National Security Agency) wydała specjalny alert bezpieczeństwa, w którym wskazała, że wykorzystują oni lukę w produktach Citrix w ramach swoich kampanii. Za jej pomocą członkowie grupy uzyskują dostęp do infrastruktury celów.

APT5 działa od co najmniej 2007 roku i skupia się na cyberatakach wymierzonych w m.in. firmy telekomunikacyjne i technologicznie, zwłaszcza powiązane z sektorem obronnym.

Czytaj też

Powszechne ryzyko

W ciągu dwóch dni ujawniono dwie krytyczne luki bezpieczeństwa u znanych dostawców rozwiązań IT, co w praktyce oznacza, że skala problemu jest znacząca. Ryzyko dotyczy dużej liczby podmiotów, w tym instytucji państwowych, z różnych krajów. Jednym z nich jest Polska, gdzie nie brakuje użytkowników produktów z wymienionymi podatnościami.

Prawdopodobny jest scenariusz, gdzie z czasem będą pojawiały się doniesienia o cyberatakach wykorzystujących wspomniane podatności. Hakerzy oraz cyberprzestępcy analizują katalog nowych luk, aby za ich pomocom zdążyć z przeprowadzeniem skutecznej operacji.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama