Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Luka 0-day w Internet Explorerze. Korzystają z niej hakerzy Korei Północnej

Korea Północna
Autor. Roman Harak/Flickr/CC BY-SA 2.0

Hakerzy wspierani przez Koreę Północną wykorzystują lukę 0-day w Internet Explorerze do prowadzenia cyberataków wymierzonych w użytkowników z Korei Południowej. W ramach kampanii rozsyłają zainfekowane pliki, nawiązujące do tragedii w Seulu.

Reklama

Zespół Google Threat Analysis Group (TAG) pod koniec października br. wykrył lukę 0-day w Internet Explorerze, która była używana przez grupę wspieraną przez Koreę Północną o nazwie APT37 do atakowania użytkowników z Korei Południowej.

Reklama

Hakerzy rozsyłali do ofiar złośliwe dokumenty i za ich pomocą wykorzystywali podatność (CVE-2022-41128) przeglądarki w silniku JScript.

Czytaj też

Wykorzystać tragedię

Pod koniec października wiele osób z Korei Południowej zgłosiło koncernowi incydent, przesyłając zainfekowany dokument Word, które otrzymały. Plik był zatytułowany „221031 Seoul Yongsan Itaewon – reagowanie na wypadek (06:00).docx”. Nazwa odnosi się do tragicznego wypadku w dzielnicy Itaewon w Seulu podczas obchodów Halloween 29 października.

Reklama

Jak się okazuje, to nie był jedyny plik rozsyłany przez hakerów wspieranych przez Pjongjang. „Zespół Google TAG zidentyfikował również inne dokumenty, które prawdopodobnie wykorzystywały tę samą lukę” – czytamy w raporcie specjalistów.

Eksperci deklarują, że w ciągu kilku godzin od zidentyfikowania luki, o problemie powiadomiono dostawcę. W efekcie Microsoft 8 listopada wydał aktualizację z łatkami, które mają zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników.

Czytaj też

Od dekady

Eksperci Google wskazują, że to nie pierwszy raz, kiedy grupa APT37 wykorzystuje exploity 0-day w Internet Explorerze w ramach swoich kampanii.

Przypomnijmy, że APT37 działa od co najmniej 2012 r. a celem grupy są przede wszystkim podmioty i osoby, będące w kręgu zainteresowania północnokoreańskiego reżimu. Mowa o m.in. dziennikarzach, uciekinierach, obrońcach praw człowieka czy krytyków Pjongjangu.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama