Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Janusz Cieszyński: Prace nad mObywatelem przeniesione z NASK do COI

Autor. regiony.rp.pl

„W ramach KPRM Cyfryzacja realizujemy proces konsolidacji zespołów odpowiedzialnych za wytwarzanie oprogramowania, które będą docelowo działać w ramach Centralnego Ośrodka Informatyki” – przekazał CyberDefence24.pl Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji. „Jednym z jego elementów będzie przeniesienie zespołów z NASK, które dziś pracują m.in. nad aplikacją mObywatel” - dodał.

Reklama

Wcześniej informację o tej zmianie potwierdził w rozmowie z CyberDefence24.pl Centralny Ośrodek Informatyki: „Potwierdzam, że Centralny Ośrodek Informatyki bierze pod uwagę przejęcie w administrowanie oraz dalszy rozwój aplikacji mObywatel w przyszłości" – poinformował Igor Ryciak, rzecznik COI. „W tej chwili za wcześnie jednak, by mówić o jakichkolwiek terminach i konkretach" – dodał.

Reklama

Jak wyjaśnia minister Janusz Cieszyński, docelowa struktura "pozwoli na lepszą koordynację i zapewnienie tego samego zestawu usług dla wersji przeglądarkowej i mobilnej portalu gov.pl".

Czytaj też

mObywatel  to bezpłatna aplikacja mobilna wydana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów (wcześniej przez Ministerstwo Cyfryzacji) oferująca mobilne wersje dokumentów w postaci usług cyfrowych, dostępna na urządzenia z systemem Android i iOS. Do korzystania z aplikacji wymagane jest posiadanie Profilu Zaufanego. Za przygotowanie aplikacji odpowiadał do tej pory NASK Państwowy Instytut Badawczy.

Reklama

Czym zajmuje się COI?

Pracami nad rozwojem aplikacji zajmie się teraz Centralny Ośrodek Informatyki, który jest największą w kraju firmą realizującą projekty IT dla sektora publicznego. Wykonuje zadania wyznaczane przez KPRM i w tym celu zatrudnia ponad 500 specjalistów.

„Świadczymy kompleksowe usługi IT, zapewniające rozwój i niezawodne funkcjonowanie systemów na potrzeby zadań stawianych przed administracją publiczną. Zapewniamy poprawne i nieprzerwane funkcjonowanie najważniejszych systemów państwowych. Prowadzimy ich monitoring, utrzymanie i serwis techniczny oraz rozwój" – czytamy na stronie instytucji.

Czytaj też

Centralny Ośrodek Informatyki został powołany w 2010 roku przez ministra spraw wewnętrznych i administracji w wyniku połączenia Terenowych Banków Danych i Wojewódzkich Ośrodków Informatyki. Dziś jest jednostką sektora finansów publicznych.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama