Reklama

Gawkowski o nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa

gawkowski IN.SE.CON
Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski na Kongresie IN.SE.CON.
Autor. Ministerstwo Cyfryzacji (@CYFRA_GOV_PL)/X

Polacy powinni być świadomi swojej roli w budowaniu cyberbezpieczeństwa – twierdzi wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Przedstawiciel rządu odniósł się do głośnego ataku na PAP, do którego doszło na skutek błędu jednego z pracowników. 

Autorka: Małgorzata Król

W środę 2 kwietnia br. rozpoczął się Kongres IN.SE.CON, który już drugi raz jest organizowany w stolicy Wielkopolski na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Jednym z otwierających wystąpień było przemówienie wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego.

Przedstawiciel rząd wskazał, że „Polska w 2025 roku wydaje najwięcej na cyberbezpieczeństwo w swojej historii”a dodatkowo rząd planuje zwiększyć wydatki na programy związane z rozwojem cybersamorządów oraz stworzenie kolejnych, dedykowanych CSIRT-ów na poziomie krajowym w różnych instytucjach. 

    Reklama

    Atak na PAP – minister wskazuje przyczynę

    Podczas przemówienia minister podkreślił rolę społecznej odpowiedzialności za cyberbezpieczeństwo. Jego zdaniem Polacy powinni być świadomi swojej roli w budowaniu cyberbezpieczeństwa, dlatego szkolenia, świadomość i kompetencje cyfrowe to obszar, na którym ma skupić się nowa Strategia Cyberbezpieczeństwa, ale również Strategia Cyfrowa RP.

    Wicepremier przytoczył cyberatak na Polską Agencję Prasową, wskazując na nieodpowiedzialne zachowanie pracownika jako jego przyczynę. Wspomniany pracownik przekazał swoje urządzenie dziecku, które zainstalowało aplikację do gry, co najprawdopodobniej umożliwiło Rosjanom przeprowadzenie operacji.

      Reklama

      Ułatwienie procesów zakupowych to klucz do budowania cyberbezpieczeństwa

      Odpowiadając na apele środowiska cywilnego i wojskowego, Ministerstwo Cyfryzacji planuje ułatwienia w obszarze zakupów. Prawo zamówień publicznych powinno umożliwić wyłączanie części najistotniejszych zakupów w zakresie cyber. To pozwoli na np. skuteczne reagowanie na rosnące zagrożenia.

        Reklama

        Kluczowe kierunki w nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa

        Obszary, na których skupi się ministerstwo w realizowaniu Strategii Cyberbezpieczeństwa to rozwijanie systemów wsparcia w walce z atakami DDoS, analizy komputerowej, a także rozwój współpracy z Unią Europejską oraz NATO.

        Jednostki samorządu terytorialnego to kolejny element, na którym mają skoncentrować się działania Ministerstwa Cyfryzacji. Zapewnienie cyberbezpieczeństwa samorządom jest kluczowe nie tylko dla sprawnego funkcjonowania społeczności lokalnych, ale także ochrony infrastruktury krytycznej. 

        Na podstawie wypowiedzi ministra Gawkowskiego można stwierdzić, że nadchodzące lata to okres dużych inwestycji w cyberbezpieczeństwo, gdzie kluczowe będą nie tylko rozwój technologiczny, ale również edukacja i świadomość cyfrowa społeczeństwa.

          Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

          Reklama
          Reklama

          Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?

          Materiał sponsorowany

          Komentarze

            Reklama