Cyberbezpieczeństwo
Czy jesteśmy odporni na deepfake? Przed nami dużo pracy
Najnowsze wyniki badań dotyczących deep fake«ów pokazują, że dla części osób odróżnienie prawdziwego ludzkiego głosu od tego wygenerowanego przez uczenie maszynowe jest sporym wyzwaniem. Postęp technologii może jeszcze utrudnić sytuację.
University College London (UCL) przeprowadziło badania na ponad 500 osobach. Badanie polegało na tym, że naukowcy wykorzystali algorytm zamiany tekstu na mowę (TTS), który został przeszkolony na dwóch publicznie dostępnych zestawach danych w celu wygenerowania fałszywej próbki mowy.
Próbka (w języku angielskim i mandaryńskim) została wysłuchana przez badanych, którzy mieli stwierdzić czy usłyszany przez nich głos należy do realnego człowieka, czy też została wygenerowana sztucznie. Okazało się, że 73 proc. badanych poprawnie rozróżniło ludzki głos, ale 27 proc. z nich miało problem z wykryciem mowy wygenerowanej przez maszynę.
Czytaj też
Problem będzie narastał
Badania opublikowane przez czasopismo naukowe PLOS One to pierwsze tego typu badanie, które ocenia zdolności człowieka do wykrywania sztucznie wygenerowanej mowy w języku innym niż angielski. Zastosowanie wspomnianego w tekście języka mandaryńskiego miało na celu sprawdzenie czy język może wpływać na skuteczność wykrywania deep fake'a.
Co ciekawe i warte zauważenia, osoby, które przed badaniem przeszły szkolenie, które miało im pomóc w rozróżnianiu dźwięków zaledwie w minimalnym stopniu polepszyły swoje zdolności. Zwróciła na to uwagę Kimberly Mai - współtworząca badanie.
Dodała do tego, że badania nie zostały przeprowadzone na najnowszych narzędziach generujących sztucznie głos, a to oznacza, że postęp techniczny – który niewątpliwie nas czeka - sprawi, że problem będzie narastał.
Czytaj też
Czym jest deepfake?
O problemie technologii deepfake na łamach CyberDefence24 pisaliśmy niejednokrotnie. Swoją nazwę wzięło ono od ang. deep learning – głębokie uczenie maszynowe i fake – fałsz. Oprócz definiowania zjawiska, pisaliśmy też o tym, jak rozpoznać deepfake. Po więcej informacji na ten temat odsyłamy do naszego tekstu.
/MG
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany