Reklama

Technologie

Filmy z dubbingiem. Do gry wchodzi sztuczna inteligencja

Fot. Pixabay

Czy dubbing, który znamy z wielu filmów przestanie istnieć w obecnej formie? Możliwe, że najnowsze osiągnięcie polskich inżynierów doprowadzi do takiego stanu rzeczy.

Reklama

ElevenLabs jest startupem technologii głosowej AI. Jego twórcami są polscy inżynierowie, Mati Staniszewski oraz Piotr Dąbkowski. Stworzenie przez nich sztucznej inteligencji imitującej ludzki głos może stanowić kolejny krok w rozwoju AI.

Reklama

Jak wskazuje portal sifted.eu, według twórców narzędzia, generatywny AI będzie nie tylko wytwarzał poszczególne frazy po wpisaniu danego tekstu, ale także po usłyszeniu próbki danego głosu będzie w stanie stworzyć na jego podstawie długie wypowiedzi (w pełnej gamie emocji).

Czytaj też

Co z dubbingiem?

Zastosowanie takiego wynalazku może być bardzo wszechstronne. Znaczącemu ułatwieniu może ulec chociażby powstawanie audiobooków. Dużo prostsze powinno też być tłumaczenie danych wypowiedzi w czasie rzeczywistym.

Reklama

Co więcej, zmiany mogą też czekać dużą część rynku filmowego. W sytuacji, gdy wystarczy kilka słów danego aktora, generator będzie w stanie wytworzyć całe zdania, które oparte zostaną na unikalnej barwie głosu danego lektora. Czy oznacza to, że aktorzy dubbingujący daną postać stracą źródło dochodu? Do tego – mimo wszystko – jeszcze daleka droga.

Obecnie produkt ElevenLabs funkcjonuje w języku polskim i angielskim. Plany twórców startupu są bardzo ambitne. Dążą oni do tego, aby zaczął on działać we wszystkich językach świata. Dotychczas narzędzie przetestowało ponad 200 osób. Program będzie udostępniony szerszemu gronu odbiorców jeszcze w lutym tego roku.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama