Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Bunt FSB? Tajemniczy hakerzy chcą obalić rząd Putina

hacker
Autor. Lyncconf Games/Flickr/CC BY 2.0

Grupa rosyjskich hakerów przeprowadziła poważny cyberatak na jedną z krajowych firm programistycznych. W efekcie mieli wykraść wiele poufnych danych, w tym tych na temat klientów. Z usług i produktów przedsiębiorstwa korzystają m.in. Bank Centralny Rosji oraz tamtejszy resort finansów. 

Reklama

Hakerzy wskazują, że są częścią Narodowej Armii Republikańskiej (NAR), czyli organizacją rosyjskich obywateli, którzy dążą do obalenia rządu Putina. 

Reklama

Czytaj też

Reklama

Za wojnę

Jak informuje Kyiv Post, w ostatnim czasie członkowie NAR mieli przeprowadzić „zaawansowany atak ransomware” na Unisoftware. To jedna z rosyjskich firm programistycznych, słynąca z tworzenia aplikacji, systemów desktopowych, chmury i rozwiązań API. 

Jeden z hakerów stwierdził w rozmowie z KP, że działania rozpoczęli w reakcji na „niepotrzebne wysłanie naszych młodych mężczyzn na śmierć”. Wojnę w Ukrainie nazwał „niesprawiedliwą”, w której doszło do „rzezi niewinnych cywilów, w tym kobiet i dzieci”. 

Czytaj też

Kradzież danych

Grupa działająca w ramach NAR twierdzi, że wykradła kopie danych Unisoftware, w tym np. dane uwierzytelniające do kont bankowych i kont osobistych, poufne informacje o pracownikach, numery telefonów, adresy, umowy i zastrzeżone kody dla klientów. 

Hakerzy grożą ich ujawnieniem. 

Kyiv Post uzyskał dostęp do szczegółów operacji i był w stanie potwierdzić autentyczność cyberataku. Rozmówca KP wskazuje, że rządowi specjaliści próbowali „wykopać” hakerów z sieci i zneutralizować incydent, lecz wciąć mają tam być obecni od wielu miesięcy. 

Warto podkreślić, że wśród klientów firmy znajduje się Bank Centralny Rosji, tamtejsze Federalna Służba Podatkowa i resort finansów. 

Czytaj też

Bunt FSB?

Jason Jay Smart, specjalny korespondent Kyiv Post, zaznacza, że operacja hakerów to „nie jest włamanie na stronę intelentową”, lecz przejęcie „mnóstwa danych” niezbędnych z perspektywy bezpieczeństwa narodowego Rosji. 

Jego zdaniem hakerami NAR mogą być zbuntowani przedstawiciele FSB.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Reklama
Reklama

Komentarze