Reklama

Armia i Służby

Hakerzy uderzyli w dostawcę komponentów dla F-35 Lightning II

Lockheed Martin F-35 Lightning II
Lockheed Martin F-35 Lightning II
Autor. Robert Sullivan/Flickr/Domena publiczna

W ramach najnowszej kampanii hakerzy uderzyli w wykonawców sektora obronnego. Jednym z celów miał być dostawca komponentów dla F-35 Lightning II. W trakcie działań atakujący wykorzystali złośliwe oprogramowanie ukryte w plikach wysłanych do pracowników.

Reklama

Zespół Securonix Threat Research (STR) wykrył nową „tajną kampanię”, w ramach której prowadzone były wrogie cyberataki wymierzone w firmy z sektora obronnego. Jednym z celów miał być strategiczny dostawca komponentów dla myśliwców F-35 Lightning II.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Maile z wirusem

Według ekspertów, kampania została zapoczątkowana późnym latem 2022 r. i ukierunkowana na co najmniej dwóch rozpoznawalnych wykonawców z sektora obronnego.

Hakerzy do początkowej infekcji wykorzystali e-maile phishingowe, wysłane do pracowników przedsiębiorstw będących celem. W ich treści znajdował się złośliwy załącznik ZIP („Company & Benefits.pdf.lnk”). Jego uruchomienie prowadziło do wieloetapowego zainfekowania urządzenia.

Czytaj też

Pozostać niezauważonym

Narzędzie zastosowane przez atakujących utrudniało wykrycie incydentu. Hakerom zależało na tym, aby ich działania pozostawały jak najdłużej w ukryciu.

Co warto zaznaczyć, w przypadku gdy język systemu był ustawiony na chiński lub rosyjski, kod był zamykany a komputer wyłączany.

„Atak ten był stosunkowo wyrafinowany a hakerzy zwracali szczególną uwagę na OPSEC” – podkreślają specjaliści STR. Dodają, że podczas ataku zastosowano nowe techniki.

Czytaj też

To Korea Północna?

Eksperci nie wskazują wprost źródła cyberataków. Wspominają jedynie o pewnych podobieństwach do znanych z przeszłości kampanii prowadzonych przez grupę APT 37, powiązaną najprawdopodobniej z Koreą Północną.

Przypomnijmy, że jej hakerzy specjalizują się w cyberszpiegostwie i sa aktywni od co najmniej 2012 r. Ich ofiarą padły podmioty z m.in. Korei Południowej, Japonii, Chin czy Rosji.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama