Technologie
Polscy naukowcy budują kosmiczny sensor kwantowy
![Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego budują prototyp odbiornika atomowego dla Europejskiej Agencji Kosmicznej](https://cdn.defence24.pl/2025/02/11/800x450px/S3GQZEUVKX6R7oKDmsO7uJmNv4pSfQqPqWmWi5rG.wrwx.jpg)
Autor. qodl.eu
Praktyczne zastosowanie innowacji technologicznych to ważny aspekt rozwoju polskiej nauki. Badacze z Uniwersytetu Warszawskiego opracowują prototyp sensora kwantowego. Projekt realizowany jest na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Technologie kwantowe są nieustannie rozwijane przez naukowców z całego świata. Polacy mają duży wkład w tworzenie podwalin fizyki kwantowej.
„Można mówić o polskiej szkole kwantowej, tak jak przed wojną mieliśmy matematyczną szkołę lwowsko-warszawską” – stwierdził prof. Konrad Banaszek w wywiadzie dla naszego portalu.
Polska innowacja
Projekt kierowany przez dr hab. Michała Parniaka skupia się na opracowaniu odbiornika atomowego, który będzie można wykorzystać w kosmosie. Wspomniane urządzenia opierają się na tzw. atomach rydbergowskich, czyli atomach powiększonych za pomocą laserów. Dzięki temu sensory mogą wykrywać fale radiowe – zarówno mikrofalowe i terahercowe.
„Ta najnowocześniejsza technologia łączy w sobie badania w dziedzinie optyki kwantowej z zastosowaniami komercyjnymi” – podkreślono w komunikacie Uniwersytetu Warszawskiego.
Odbiornik w kosmosie
Redukcja wagi satelity radiowego jest ważna, ponieważ przekłada się na koszt wystrzelenia w kosmos. Jednocześnie takie urządzenia powinny mieć możliwość wykrywania wielu różnych fal radiowych. Dr hab. Michał Parniak z Centrum Optycznych Technologii Kwantowych UW opisał rolę badań w następujący sposób:
Tu wkraczają odbiorniki oparte na atomach, bardzo obiecujące w takich zastosowaniach, jako że potrafią wykryć bardzo wiele częstotliwości przy pomocy tylko jednego urządzenia. Konwencjonalne anteny nie mają takich możliwości i w ich przypadku trzeba używać kilku różnych układów detekcji, zajmujących miejsce i ładowność satelity.
Dr hab. Michał Parniak (CeNT UW) dla uw.edu.pl
We wpisie na LinkedIn dodał, że wspomniany projekt to przejście z fundamentów technologii kwantowych do faktycznych zastosowań.
„Niezwykła czułość naszego sensora możliwa jest dzięki użyciu pojedynczych atomów jako mikroskopijnych, ale bardzo wydajnych anten. Przed nami dalsze badania metrologiczne, optymalizacja, ale też sprawdzenia na ile realne jest, aby takie urządzenie znalazło się na satelicie” – napisał na portalu społecznościowym.
Finansowanie przez ESA
Projekt o wartości 600 tys. euro (ok. 2,5 mln złotych) jest finansowany przez Europejską Agencję Kosmiczną. „(Działania naukowców – przyp. red.) skupiają się na zaprezentowaniu właściwości tej nowej technologii przy pomocy ekspertyz oraz oprogramowania komputerowego, zbudowaniu prototypu urządzenia na płycie typu breadboard (stykowa – przyp. red.) oraz przygotowaniu mapy drogowej dla technologii” – opisuje dr hab. Michał Parniak.
Tworzenie prototypu jest realizowane w ramach UWRC sp. z. o o., spółki celowej Uniwersytetu Warszawskiego. Podwykonawcą jest Thales Alenia Space Italia, specjalizujące się w technologiach radiowych w kosmosie.
Podsumowanie
Polscy naukowcy odnoszą rozmaite sukcesy na arenie międzynarodowej. Nasze państwo powinno stale inwestować w rozwój i praktyczne zastosowania osiągnięć technologicznych polskich uniwersytetów.
Prof. Konrad Banaszek w rozmowie z naszym portalem apelował, aby polskie technologie kwantowe nie stały się drugą AI.
„To jest ogromna szansa dla Polski. Szansa na rozwój gospodarczy i wzmocnienie pozycji geopolitycznej” – stwierdził profesor.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]
Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?