Nowe złośliwe oprogramowanie wykryte przez Google. Używają go hakerzy powiązani z Rosją

Autor. pikrepo.com
Hakerzy działający na zlecenie Rosji używają nowego narzędzia do kradzieży danych. Celem grupy są m.in. wojskowi oraz przedstawiciele rządów państw członkowskich NATO i Ukrainy.
Specjaliści Threat Intelligence Group (TIG), funkcjonujący w ramach Google, w ubiegłym tygodniu wykryli nowe złośliwe oprogramowanie LOSTKEYS. Według ekspertów, to narzędzie hakerów Cold River (inaczej UNC4057, Star Blizzard i Callisto), działających na zlecenie Rosji.
Oprogramowanie do kradzieży plików
Analiza wykazała, że oprogramowanie służy do wykradania plików oraz uruchamiania procesów na zainfekowanym urządzeniu. W raporcie TIG czytamy, że użycie LOSTKEYS zostało zaobserwowane w styczniu, marcu i kwietniu br. To oznacza, że Cold River rozwija swoje narzędzia.
Celem władze państwowe i wojsko
Przypomnijmy, że grupa przeprowadziła wiele głośnych kampanii. Jej celem były m.in. rządy krajów członkowskich NATO, dyplomaci, oficerowie wywiadu czy NGOsy.
Na naszych łamach opisywaliśmy m.in. starania uzyskania dostępu do urządzeń przedstawicieli władz państwowych i wojskowych sojuszu. Warto też wspomnieć o włamaniu na prywatną skrzynkę mailową brytyjskiego premiera Keira Starmera, zanim ten objął urząd.
Cold River stosuje phishing
Hakerzy zwykle stosują phishing. Na adresy wysoko postawionych urzędników oraz organizacji wysyłają wiadomości z linkiem lub załącznikiem, będącym nośnikiem złośliwego oprogramowania. Wszystko z myślą o szpiegostwie.
Naszym zdaniem głównym celem Cold River jest gromadzenie danych wywiadowczych z myślą o wsparciu strategicznych interesów Rosji.
Raport Threat Intelligence Group
Ostatnie cele grupy
Eksperci Google wskazują, że wśród ostatnich celów grupy byli obecni i byli doradcy rządów oraz sił zbrojnych zachodnich państw, a także dziennikarze, przedstawiciele think tanków i NGOsów. W kręgu ich zainteresowania znajdują się również osoby związane z Ukrainą.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?
Materiał sponsorowany