W Iranie miało dość do ataku na stacje benzynowe i ich paraliżu. Z kolei w Izraelu ujawniono informacje na temat wrogiej operacji wymierzonej w centrum medyczne na północy kraju. Co to oznacza?
Grupa „Gonjeshke Darande” twierdzi, że udało się jej skutecznie sparaliżować pracę większości stacji benzynowych w Iranie. W udostępnionym komunikacie haktywiści wskazują, że wyłączyli pompy paliwowe. „Ten cyberatak jest odpowiedzią na islamską agresję w regionie” – przytacza jego treść dziennik „Jerusalem Post”.
Sprawcy mieli również wykraść informacje z dotkniętych stacji. Zagrozili, że to tylko przedsmak tego, na co ich stać.
#BREAKING: A big number of the fuel stations across Iran are out of service, A hacker group "Predatory Sparrow" (affiliated in the past with Israel) claimed their cyberattack caused the interruption. pic.twitter.com/QjGYhpslSQ
— Amichai Stein (@AmichaiStein1) December 18, 2023
Czytaj też
Atak na Izrael
Dziennik informuje również o wrogiej cyberoperacji przeprowadzonej przez Iran i Hezbollah. Jej celem było Centrum Medyczne Ziv w północnym Izraelu. Jak podaje izraelska National Cyber Directorate (NCD), kampania miała miejsce kilka tygodniu temu.
Cyberatak miał zostać zablokowany dzięki zaangażowaniu i współpracy NCD, Sił Obronnych Izraela (IDF), wywiadu Szin Bet, resortu zdrowia oraz specjalistów szpitala. Z ujawnionych informacji wynika, że operacja nie miała wpływu na działalność placówki. Niemniej atakującym udało się wykraść część poufnych danych, przechowywanych na serwerach szpitala.
Za kampanią ma stać grupa Agrius, powiązana z irańskim wywiadem. Jej członkowie w przeszłości przeprowadzili ataki na izraelskie podmioty. Przykładami mogą być użycie oprogramowania ransomware przeciwko firmie Shirbit czy wiperów wobec Uniwersytetu Bar-Ilan.
Czytaj też
Wojny i konflikty
Powyższe przykłady pokazują, że współcześnie każdy konflikt lub wojna ma swój cyberwymiar. Poza działaniami konwencjonalnych sił (przykładem może być Strefa Gazy i wojna Izraela z Hezbollahem) w ruch idą także cyfrowe zasoby.
Operacje prowadzone przez hakerów stały się popularne ze względu na szerokie możliwości prowadzenia np. działań szpiegowskich. To także szansa na wywołanie problemów po stronie adwersarza poprzez m.in. wdrożenie oprogramowania ransomware. W związku z tym należy spodziewać się kolejnych kampanii w regionie i możliwych incydentów, będących ich skutkiem.
Czytaj też
AKTUALIZACJA (godz. 14:51)
Jak podaje agencja Reutera, irański minister Javad Owji potwierdził, że zakłócenia na stacjach benzynowych w kraju zostały spowodowane cyberatakiem. Według ujawnionych przez lokalny rząd informacji, usługi zakłócono w około 70 proc. stacjach.
Teheran wiąże grupę „Gonjeshke Darande” z Izraelem.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].