Reklama

Armia i Służby

Irańskie wojsko powołało cyberjednostkę dla Hezbollahu

Fot. upyernoz/Flickr/CC BY 2.0
Fot. upyernoz/Flickr/CC BY 2.0

Irańskie wojsko utworzyło nową cyberjednostkę przeznaczoną dla Hezbollahu. Będzie ona odpowiedzialna za walkę z zagrożeniami ze strony zagranicznych aktorów oraz zbieraniem danych wywiadowczych. Z założenia ma zajmować się prowadzeniem cyberataków i neutralizacją operacji wroga.

Siły Ghods irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji powołały nową cyberjednostkę dla Hezbollahu, której głównym zadaniem będzie walka z wrogimi atakami w sieci oraz zbieranie danych wywiadowczych – informuje Israeli Defense.

Zgodnie z planem jednostka ma podlegać pod kontrwywiad Hezbollahu i składać się z przedstawicieli sił tej organizacji oraz członków irańskiego wojska. Z założenia ma przyczynić się do neutralizacji zewnętrznego zagrożenia poprzez przeciwdziałanie szpiegostwu i działalności wywrotowej, do której wykorzystywana jest cyberprzestrzeń.

Jak wskazuje Israeli Defense, jednostka będzie zbierać przede wszystkim informacje o obywatelach Libanu, wykorzystując narzędzia do m.in. atakowania telefonów komórkowych, przechwytywania sygnałów Wi-Fi, gromadzenia danych z social mediów, penetrowania sieci libańskich agencji rządowych.

Takie stan rzeczy potwierdza, że jej członkowie będą prowadzili operacje polegające na m.in. cyberatakach. Wśród celów jednostki mają znajdować się również firmy petrochemiczne, banki oraz media w krajach Zatoki Perskiej, w tym Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Warto mieć na uwadze, że Iran regularnie rozwija swoje zdolności w cyberprzestrzeni. Odbywa się to m.in. poprzez zacieśnianie współpracy z innymi państwami. Przykładem może być porozumienie z Chinami dotyczące rozwoju możliwości w sieci, w tym cybernarzędzi przeznaczonych do zbierania danych wywiadowczych, podsłuchiwania czy cyberataków na telefony – przypomina Israeli Defense.

Jednak Państwo Środka nie jest jedynym „dużym graczem”, z którym Iran nawiązał bliższe porozumienie odnośnie cyberzdolności. Jak informowaliśmy na naszym portalu, w styczniu br. Teheran zawarł umowę z Moskwą dotyczącą współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa, technologii informatycznych oraz walki z cyberprzestępczością.

image

 

Reklama

Komentarze

    Reklama