Cyberbezpieczeństwo
Atak na stronę SKW. Jak DDoS wpływa na Wojsko Polskie?
W niedzielę doszło do serii cyberataków na kilka polskich stron internetowych. Wśród zaatakowanych witryn znalazła się należąca do Służby Kontrwywiadu Wojskowego. „Mieliśmy tu do czynienia z atakiem DDoS” - poinformował Stanisław Żaryn, zastępca ministra koordynatora ds. służb specjalnych.
Jak na Twitterze poinformował portal falconfeeds.io, w niedzielę miało dojść do cyberataków na strony instytucji takich jak: Krajowa Rada Sądownictwa, Krajowa Informacja Skarbowa, Rada Doskonałości Naukowej, Zakłady Metalowe Dezamet S.A.. W gronie zaatakowanych portali był ten należący do Służby Kontrwywiadu Wojskowego.
NoName’s latest targets in Poland are
— FalconFeedsio (@FalconFeedsio) March 26, 2023
1. ammunition manufacturer Dezamet
2.Polish council of scientific excellence
3.Polish national revenue authority#cti#Threatintel pic.twitter.com/51iP0qoQzN
"Media odnotowały chwilową niedostępność strony SKW. Wygląda na to, że mieliśmy do czynienia z kolejnym prymitywnym atakiem typu DDoS (...)" - poinformował na Twitterze Stanisław Żaryn, zastępca ministra koordynatora ds. służb specjalnych.
Media odnotowały chwilową niedostępność strony #SKW. Wyglada na to, że mieliśmy do czynienia z kolejnym prymitywnym atakiem typu DDoS. Rosyjskie służby próbują mścić się za skuteczne działanie PL kontrwywiadu.
— Stanisław Żaryn (@StZaryn) March 26, 2023
SKW robi swoje. Atak został zneutralizowany!https://t.co/wwvvo8Vjdi
Jak poinformował fakt.pl, do ataku miała przyznać się prorosyjska grupa Phoenix.
Czytaj też
Jak DDoS wpływa na Wojsko Polskie?
W rozmowie z naszym portalem płk Łukasz Jędrzejczak, Z-ca Dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni i szef CSIRT MON, został zapytany o gradację cyberzagrożeń. Czy ataki typu DDoS uznawane są za groźne dla funkcjonowania armii?
"(...) Dla nas atak DDoS nie ma aż takiego znaczenia. Jesteśmy przekonani, że (taki atak - red.) zmitygujemy" - stwierdził płk Jędrzejczak.
"Informacja, którą posiadamy ma znaczenie dla naszego przeciwnika. Ataki cyberszpiegowskie, te które wykradają infromacje, stanowią największe zagrożenie" - dodał przedstawiciel polskich cyberwojsk.
W rozmowie szef CSIRT MON przyznał, że Polska obecnie jest jednym z najbardziej atakowanych krajów w sieci.
Zachęcamy do zapozanania się z całością rozmowy. Materiał dostępny pod linkiem.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].