Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Atak na stronę SKW. Jak DDoS wpływa na Wojsko Polskie?

wojsko polskie
Szef MON Mariusz Błaszczak na Wojskowych Targach Pracy 2023 r.
Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL)/Twitter

W niedzielę doszło do serii cyberataków na kilka polskich stron internetowych. Wśród zaatakowanych witryn znalazła się należąca do Służby Kontrwywiadu Wojskowego. „Mieliśmy tu do czynienia z atakiem DDoS” - poinformował Stanisław Żaryn, zastępca ministra koordynatora ds. służb specjalnych.

Reklama

Jak na Twitterze poinformował portal falconfeeds.io, w niedzielę miało dojść do cyberataków na strony instytucji takich jak: Krajowa Rada Sądownictwa, Krajowa Informacja Skarbowa, Rada Doskonałości Naukowej, Zakłady Metalowe Dezamet S.A.. W gronie zaatakowanych portali był ten należący do Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

Reklama
Reklama

"Media odnotowały chwilową niedostępność strony SKW. Wygląda na to, że mieliśmy do czynienia z kolejnym prymitywnym atakiem typu DDoS (...)" - poinformował na Twitterze Stanisław Żaryn, zastępca ministra koordynatora ds. służb specjalnych.

Jak poinformował fakt.pl, do ataku miała przyznać się prorosyjska grupa Phoenix.

Czytaj też

Jak DDoS wpływa na Wojsko Polskie?

W rozmowie z naszym portalem płk Łukasz Jędrzejczak, Z-ca Dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni i szef CSIRT MON, został zapytany o gradację cyberzagrożeń. Czy ataki typu DDoS uznawane są za groźne dla funkcjonowania armii?

"(...) Dla nas atak DDoS nie ma aż takiego znaczenia. Jesteśmy przekonani, że (taki atak - red.) zmitygujemy" - stwierdził płk Jędrzejczak.

"Informacja, którą posiadamy ma znaczenie dla naszego przeciwnika. Ataki cyberszpiegowskie, te które wykradają infromacje, stanowią największe zagrożenie" - dodał przedstawiciel polskich cyberwojsk.

W rozmowie szef CSIRT MON przyznał, że Polska obecnie jest jednym z najbardziej atakowanych krajów w sieci.

Zachęcamy do zapozanania się z całością rozmowy. Materiał dostępny pod linkiem.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama