Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Aplikacje randkowe. Ostrożność wskazana

Aplikacje randkowe. Jak bezpiecznie z nich korzystać?
Aplikacje randkowe. Jak bezpiecznie z nich korzystać?
Autor. Pratik Gupta/Unsplash

Korzystanie z aplikacji randkowych to szansa na poznanie nowych, ciekawych osób. Niestety, używanie tego typu narzędzi wiąże się także ze zwiększonym ryzykiem poznania oszustów. Warto wiedzieć, jak przed nimi się bronić.

Aplikacje randkowe stale zyskują na popularności. Tempo życia oraz zachodzące zmiany społeczne wskazują na to, że coraz więcej osób będzie poszukiwać swojej drugiej połówki właśnie za pomocą takich rozwiązań. Dlatego też tym bardziej istotne jest, aby korzystanie ze wspomnianych narzędzi było bezpieczne dla użytkowników. Jak tego dokonać?

Odpowiedzi na to pytanie udzielili eksperci Urzędu Komunikacji Elektronicznej, którzy opublikowali „Poradnik (nie) romantyczny. Na co uważać w cybermiłości?”. Czas publikacji wspomnianego dokumentu nie jest przypadkowy. Okres okołowalentynkowy to - u części osób - czas wzmożonych poszukiwań miłości swojego życia. Dużą rolę odgrywają tu aplikacje.

Reklama

Czytaj też

Zachowaj ostrożność od początku

Jak podkreślają twórcy poradnika, decydując się na posiadanie konta na portalu randkowym, warto pamiętać, by o swoje bezpieczeństwo zadbać od samego początku użytkowania (a nawet jeszcze przed nim).

Decydując się na instalację konkretnej aplikacji, ściągajmy ją wyłącznie z bezpiecznego źródła. Nie zapominajmy też o procesie samej rejestracji. Okazuje się, że nawet decyzja o sposobie logowania może mieć znaczenie. Pamiętajmy, wybór logowania za pomocą konta na portalu społecznościowym wiąże się z udostępnieniem większej liczby informacji o nas.

Pozostając przy kwestii zakładania konta, nie powinniśmy zapominać o regulaminie aplikacji. To tam znajdują się informacje mówiące nam o ewentualnych płatnościach czy zasadach rezygnacji z subskrypcji. Brak regulaminu powinien być czynnikiem dyskwalifikującym platformę.

Ostatnią kwestią, na którą warto zwrócić uwagę na samym początku jest polityka prywatności. Mowa tu m.in. o tym, jakie dane pobierane są od użytkowników, jak są przetwarzane czy komu mogą być udostępniane.

Czytaj też

Nie dziel się wszystkim

Udostępniając informacje o nas, bądźmy powściągliwi. Im mniej prywatnych danych zostawimy na platformie, tym lepiej dla nas. Zwracajmy uwagę na zdjęcia, które publikujemy. Nawet niewinna fotografia zrobiona np. przed miejscem naszego miejsca zamieszkania, może przyczynić się do ułatwienia pracy przestępcom.

Nasze zasady bezpieczeństwa na portalach randkowych nie powinny różnić się od zasad, do których stosujemy się w przypadku innych aplikacji. Nie zapominajmy o zasadzie silnego hasła, nie stosujmy tego samego loginu i hasła, co w przypadku innych serwisów (w myśl zasady: jedna platforma - unikalne, trudne hasło).

Czytaj też

Niebezpieczne zjawiska

W poradniku zdecydowano się także na przyjrzenie konkretnym zjawiskom, które stają się plagą aplikacji randkowych.

O części z nich, takich jak np. o sextortion, pisaliśmy przy okazji omawiania poradnika NASK: „Internetowe Love. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo w relacjach online 2023/24”, ale warto zauważyć też narastający problem związany ze zjawiskiem deepfake porn, o którym wtedy tylko wspomnieliśmy. Chodzi o treści wygenerowane przy pomocy sztucznej inteligencji o charakterze pornograficznym.

Według danych przedstawionych przez Wired w ostatnich dziewięciu miesiącach ubiegłego roku zaobserwowano 50 proc. wzrost publikacji takich materiałów, w porównaniu do całego 2022 roku. Problem jest o tyle poważny, że może dotyczyć praktycznie każdego z nas (często wystarczy publikacja naszego zdjęcia w sieci).

Niestety ofiarami mogą stać się także najmłodsi. Same mogą wystąpić również w roli oprawcy. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym tekście.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: redakcja@cyberdefence24.pl.

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama