Cyberbezpieczeństwo
Bezpieczeństwo w sieci. Jak Polacy do niego podchodzą ?
Większość Polaków deklaruje świadomość niebezpieczeństw czyhających na nich w sieci. Czy zawsze idą za tym konkretne działania? Niestety, rzeczywistość nie jest tak optymistyczna.
Urząd Komunikacji Elektronicznej przedstawił raport, w którym zaprezentował wyniki badań klientów indywidualnych za 2023 rok. W analizie nie zabrakło podejścia Polaków do kwestii cyberbezpieczeństwa czy sieci 5G.
Dziś kwestia bezpieczeństwa w sieci jest ważna, jak nigdy dotąd. Z roku na rok nasze codzienne życie coraz mocniej przenosi się do świata online, który – niestety – nie jest bezpiecznym miejscem. Dlatego też tak ważna jest świadomość czyhających na nas zagrożeń. Bez niej, trudno mówić o szansie na zapewnienie sobie odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa. Jak podchodzą do niego badani Polacy?
Czytaj też
Bezpieczeństwo w sieci
W kontekście podejścia do aktualizacji oprogramowania i korzystania z programów antywirusowych wyniki są raczej optymistycznie. 76 proc. badanych deklaruje korzystanie z programów antywirusowych na swoich komputerach (62 proc. w przypadku smartfonów), a blisko 80 proc. ankietowanych mówi o systematycznej aktualizacji systemów.
Pocieszające są również dane mówiące o tym, że 87 proc. osób biorących udział w badaniu twierdzi, że nigdy nie dzieli się z nikim hasłami logowania do bankowości elektronicznej. Z kolei 72 proc. uczestników deklaruje, że nigdy nie otwiera załączników dołączonych do maili od nieznanych i podejrzanych nadawców. Pozostaje mieć nadzieję, że tak dobry wynik jest pokłosiem szeregu kampanii uwrażliwiających na problem phishingu, o którym wielokrotnie wspominaliśmy na naszej stronie, m.in. w tym tekście.
Niestety, część wyników opublikowanych przez UKE może niepokoić. Mowa tu m.in. o poziomie wiedzy dotyczącej bezpiecznego internetu. Zaledwie 57 proc. respondentów zadeklarowało, że umie stwierdzić, czy połączenie, z którego korzysta jest godne zaufania. Jeszcze gorzej wygląda sprawa regulaminów dotyczących korzystania z usług internetowych. Co czwarty badany deklaruje ich czytanie, a aż 30 proc. oświadcza, że nigdy się z nimi nie zapoznaje.
Czytaj też
Prywatność
W badaniach dotknięto też tematu prywatności w sieci. W tym przypadku mamy do czynienia z tym, jak deklaracje potrafią rozmijać się z rzeczywistością. Dlaczego? Co prawda zdecydowana większość respondentów uznała, że prywatność w sieci ma znaczenie, ale jednocześnie jedynie 35 proc. ankietowanych przyznało, że korzysta z funkcji, które zwiększają jej poziom.
W jaki sposób osoby poddane badaniu dbają o prywatność? Okazuje się, że za najlepszy sposób ochrony w tej materii uważają program antywirusowy. Na drugim miejscu znalazły się bezpieczne przeglądarki internetowe, a trzecie miejsce podium zajęło dwustopniowe logowanie.
Szczęśliwie, na wysokim poziomie znajduje się świadomość dotycząca udostępnianych danych. 75 proc. ankietowanych zdaje sobie sprawę z tego, że podanie informacji o sobie (np. w celu uzyskania zniżki w sklepie) jest równoznaczna z udostępnieniem tych danych. Co warte podkreślenia, blisko połowa badanych stwierdziła, że przez ostatni rok nie udostępniła swoich danych osobowych.
Czytaj też
Świadomość niebezpieczeństw
Zamykając wątek podejścia do bezpieczeństwa warto odnieść się do deklaracji mówiącej o tym, jak podchodzimy do udostępniania zdjęć naszych bliskich w sieci. Okazuje się, że jedynie 37 proc. respondentów potwierdziło, że nigdy tego nie zrobiło. To niepokojący wynik, szczególnie w sytuacji, gdy mowa o dzieleniu się zdjęciami dzieci. Więcej na temat konsekwencji sharentingu mówiliśmy w tym materiale.
Co ciekawe, taka deklaracja zupełnie nie koreluje z wysoką świadomością dotyczącą niebezpieczeństw w przestrzeni wirtualnej. Pomimo to, aż 68 proc. osób poddanych badaniu uznało, że czuje się bezpiecznie w sieci.
Czytaj też
Co z 5G?
Dokonując częściowego podsumowania raportu opublikowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej warto pochylić się nad kwestią podejścia do sieci 5G.
Prawie 80 proc. badanych zadeklarowało, że o niej „słyszało”. Z kolei o aukcji częstotliwości 5G z zakresu 3400-3800 Mhz, o której wielokrotnie informowaliśmy na łamach CyberDefence24, usłyszało zaledwie 7 proc. respondentów.
A jak do sieci 5G podchodzą Polacy? Ponad połowa ankietowanych jest zdania, że „pole elektromagnetyczne może źle wpływać na zdrowie człowieka”. Wyniki te pokrywają się ze stosunkiem do ewentualnej zgody na postawienie stacji bazowej blisko domu osoby ankietowanej (49 proc. jest temu przeciwnych).
W badaniu dotyczącym 5G interesująco przedstawiają się wyniki mówiące o tym, co zdaniem badanych uchodzi za największe zagrożenie wynikające z wdrażania tej sieci. Na pierwszym miejscu nie widnieje obawa o „wpływ na zdrowie”, a… konieczność wymiany sprzętów.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].