Reklama

Cyberbezpieczeństwo

61-letni Belg nielegalnie przekazywał amerykańskie technologie Chinom i Rosji

Mężczyzna otrzymał dwa akty oskarżenia za przemyt technologii z USA do Chin i Rosji
Mężczyzna otrzymał dwa akty oskarżenia za przemyt technologii z USA do Chin i Rosji
Autor. Office of Public Affairs / Flickr

61-letni Belg dostał zarzuty w związku z nielegalnym eksportem technologii USA do Chin i Rosji. Technologie te miały związek z wojskiem, a amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości klasyfikuje je jako wrażliwe.

Reklama

Przeciwko obywatelowi Belgii skierowane zostały dwa akty oskarżenia. Jak informuje amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości, mężczyzna przez lata angażował się w nielegalny proceder przekazywania wrażliwych technologii wojskowych Chinom i Rosji.

Reklama

61-latek został zatrzymany w wyniku współpracy belgijskich i amerykańskich organów ścigania. Na miejscu przeprowadzono przeszukanie, a samego Belga aresztowano. Hans Maria De Geetere prowadził dwie firmy - Knokke-Heist Support Management Corporation oraz European Trading Technology BV. Obie spółki zostały wpisane na czarną listę ministerstwa handlu USA, na której znajdują się podmioty naruszające sankcje eksportowe na Chiny i Rosję.

Czytaj też

Co szmuglował Belg?

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, amerykańskie komponenty elektroniczne wykorzystywane m.in. w pociskach rakietowych, bezzałogowych statkach powietrznych, narzędziach walki elektronicznej i radarach wojskowych. Dzięki firmom Belga, trafiały one do spółek w Chińskiej Republice Ludowej i Rosji.

Reklama

„Hans Maria De Geetere kierował wieloma operacjami przemytu, aby bezprawnie eksportować amerykańskie technologie do Chin i Rosji” - czytamy w oświadczeniu przedstawiciela wydziału ds. bezpieczeństwa narodowego amerykańskiego resortu sprawiedliwości.

„Ministerstwo sprawiedliwości angażuje się we współpracę z partnerami (…) aby pociągać do odpowiedzialności tych, którzy naruszają kontrole eksportowe i wyżej cenią osobisty zysk niż bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników. Jesteśmy wdzięczni belgijskim organom za koordynację współpracy z amerykańskimi organami ścigania i wykonaną pracę na rzecz postawienia oskarżonego przed wymiarem sprawiedliwości w ramach obowiązującego w Belgii prawa” - dodał resort.

Czytaj też

Skoordynowane działania

Działania mężczyzny miały skoordynowany charakter. Proceder trwał od 2016 r., a środki, które w związku z jego przestępstwami podjął amerykański wymiar sprawiedliwości, wskazują, że są one traktowane bardzo poważnie.

Belg nie działał sam, miał wspólnika na Florydzie. Był to 62-letni mieszkaniec Ponte Verda (Eddy Johan Coopmans), z którym współpracował celem obchodzenia kontroli eksportowych i nielegalnego przemytu komponentów do Chin i Rosji. Coopsmans przyznał się do współudziału w przestępstwie i czeka na wyrok. Działania obu mężczyzn trwały od 2016 do 2018 r. i za nie wymiar sprawiedliwości domaga się kary w ramach jednego aktu oskarżenia.

Drugi dotyczy działań między kwietniem 2021 a sierpniem 2023 r., kiedy to De Geetere próbował nielegalnie przemycić do Chin akcelerometry warte ponad 930 tys. dolarów.

Łącznie grozi mu kara pozbawienia wolności przekraczająca 30 lat.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama