Reklama

Armia i Służby

Chiny łowią talenty. Kanada ostrzega

Chiny pozyskują talenty, chcąc w ten sposób pozyskiwać również wiedzę
Chiny pozyskują talenty, chcąc w ten sposób pozyskiwać również wiedzę
Autor. Julia Koblitz / Unsplash

Chiny łowią talenty. Szczególnie interesują się przedstawicielami sektora publicznego i nauki - ostrzega kanadyjski wywiad. Jak wskazuje, celem Państwa Środka jest pozyskanie wiedzy i doświadczenia wnoszonego przez zachodnich ekspertów.

Reklama

Kanadyjskia służba bezpieczeństwa i wywiadu (CSIS) ostrzega o dużej, realizowanej na szeroką skalę kampanii, której celem jest przyciągnięcie do chińskich programów promocji talentów przedstawicieli sektora publicznego oraz akademickiego. Chiny chcą w ten sposób pozyskać dostęp do zachodniej wiedzy i doświadczenia wnoszonego przez ekspertów.

Reklama

Według kanadyjskiego wywiadu, udział w programach promocji talentów to zagrożenie dla bezpieczeństwa zasobów Kanady, w tym - wrażliwych danych. „Rekrutacja” prowadzona przez Chińczyków może też być prostą drogą do transferu technologii za granicę.

Czytaj też

Program doskonalenia (chińskiej gospodarki)

Kanadyjskie służby, ostrzegając przed chińskimi łowcami talentów, wskazują, iż programy „wymiany naukowej i doskonalenia się” proponują wysokie wynagrodzenie i stypendia - od 95 tys. dolarów rocznie do aż 374 tys. dolarów. To ogromne sumy, które są w stanie skusić nie jedną osobę do faktycznego przystąpienia do współpracy.

Reklama

Komunistyczna Partia Chin wykorzystuje programy talentów dwojako - dla celów wywierania wpływu i uprawiania swoiście pojmowanej „dyplomacji”, a także do pozyskiwania informacji o nowych technologiach, jak i kapitału wiedzowego - od opłacanych w ramach współprac z chińskimi instytucjami, zachodnich ekspertów.

„Taka polityka służy wykorzystaniu przejrzystego i ukierunkowanego na współpracę oraz otwartość sektora badań i innowacji w Kanadzie aby służył on celom gospodarki, bezpieczeństwa i wojskowości Chińskiej Republiki Ludowej” - ocenia kanadyjski wywiad.

Czytaj też

Niebezpieczne programy

Serwis CBC cytuje rzecznika służby Erica Balsama, który poinformował, że ostrzeżenie przed „rekrutacjami” zostało wysłane do wszystkich instytucji podlegających pod rząd federalny - po to, by uświadomiły one swoich pracowników co do zagrożenia, jakie stanowią chińskie, z pozoru bardzo atrakcyjne inicjatywy.

Balsam podkreślił jednak, że służba nie jest w stanie ustalić, czy jacykolwiek pracownicy administracji rządowej zgłosili swój udział w programach promocji talentów ChRL. Według kanadyjskiego wywiadu, obecnie takich programów realizowanych jest ponad 200. Obawy kanadyjskich służb podziela również amerykańskie FBI - wskazując, że w programach tego typu chodzi przede wszystkim o transfer wiedzy do Chin, a czasami mogą one prowadzić również do wykradania tajemnic handlowych, łamania kontroli eksportowych lub działań naruszających interes państw Zachodu.

Podpisując zgodę na udział w programie, eksperci najczęściej deklarują, iż poddają się pod zasady chińskiego prawa, zobowiązujące ich do przekazywania wyników badań i np. patentów technologicznych tylko i wyłącznie Chinom, a także do rekrutacji kolejnych członków programów.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze