Rekordowe przejęcie na rynku gier wideo, które miało wynieść prawie 70 milionów dolarów, może nie dojść do skutku. Sprzeciw brytyjskiego urzędu antymonopolowego na zakup Activision przez Microsoft to duży cios dla amerykańskiego Big Techu.
Jeszcze w ubiegłym miesiącu na łamach CyberDefence24 pisaliśmy o tym, że uczyniono kolejny krok, który sprawi, że „największe przejęcie w historii gier wideo" stanie się faktem. Dziś ewentualna fuzja Microsoftu z Activision Blizzard nie jest już tak pewna.
Brytyjski urząd antymonopolowy (ang. Competition and Markets Authority) negatywnie odniósł się do chęci przejęcia Activision przez Microsoft. Jak stwierdza „New York Times" , decyzja brytyjskiej instytucji jest „zwycięstwem zwolenników większych regulacji dla firm technologicznych". Biorąc pod uwagę fakt, że wciąż decyzji nie wydała Federalna Komisja Handlu Stanów Zjednoczonych, a także upoważnionego do tego organy Unii Europejskiej, fuzja się oddala.
Jakie jest uzasadnienie takiej decyzji? CMA uznało, że pozycja Microsoftu jest już na tyle silna, że przejęcie przez tę firmę jeszcze jednego potentata na rynku gier, przyczyni się do tego, że spółka rodem z amerykańskiego Redmond praktycznie stanie się monopolistą na rynku.
„Zaangażowanie Microsoftu na rynku gier w Wielkiej Brytanii już w tym momencie wynosi około 60-70 proc udziałów w rynku chmurowym" – informuje CMA.
Czytaj też
Radość konkurencji
Co ciekawe, nie tylko urząd antymonopolowy z Wielkiej Brytanii sprzeciwił się chęci dokonania kolejnego zakupu przez Microsoft. Opisywany sprzeciw prawdopodobnie jest także „na rękę" konkurencji. „New York Times" przytoczył m.in. komentarz, którego swego czasu udzieliła firma Sony.
Zdaniem japońskiego giganta, będącego m.in. właścicielem konsoli PlayStation, przejęcie Activision przez Microsoft (właściciela konsoli Xbox), znacząco przyczyniłaby się do osłabienia pozycji PlayStation, która prawdopodobnie pozbawiona byłaby serii popularnych tytułów, takich jak chociażby kultowe Call of Duty.
Czytaj też
Kiedy finał?
Decyzja brytyjskiego organu nie jest jeszcze równoznaczna z całkowitym zakończeniem próby fuzji. Z pewnością jest jednak znaczącym utrudnieniem tego procesu. Nie tak dawno temu Microsoft zakładał, że do przejęcia Activision może dojść jeszcze w lipcu tego roku. Dziś, wydaje się być to mało prawdopodobne.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].