Reklama

Biznes i Finanse

Nieznaczne podwyżki w branży IT. Wzrost pożarła inflacja

Autor. Mikhail Fesenko / Unsplash

W 2022 roku opublikowano łącznie ponad 106. tys. ofert skierowanych do branży IT, z czego 23. tys. w IV kwartale. Pierwsze trzy kwartały były czasem wzrostu, zarówno w zakresie stawek, jak i liczby ofert pracy zdalnej czy wynagrodzenia w oparciu o określone języki programowania. Natomiast koncówka roku przyniosła zmiany i po raz pierwszy od dwóch lat zaobserwowano spadek liczby ogłoszeń.

Reklama

W zakresie wynagrodzenia, koniec 2022 roku przyniósł wzrost proponowanych stawek, jednak wysoka inflacja znacząco obniżyła zarobki specjalistów - wynika z najnowszego raportu inhire.io IT Market Snapshot 2022, podsumowującego miniony rok.

Reklama

Jak wynika z raporu, liczba ofert opublikowanych w 2022 roku przekroczyła 106. tys. Dla porównania - w 2021 roku opublikowano łącznie ponad 75 tys. ogłoszeń o pracę. W IV kwartale 2022 roku opublikowano natomiast ponad 23. tys. ofert pracy, tym samym był to spadek o 1/4 w porównaniu do III kwartału.

Jeśli chodzi o pracę zdalną - w IV kwartale liczba ofert z pracą zdalną urosła nieznacznie - o 1 p.p.

Reklama

Mniej pracodawców

Co istotne, zmniejszyła się liczba pracodawców publikujących oferty pracy dla branży IT. W sumie w ostatnim kwartale było to 3 218 firm poszukujących specjalistów. Natomiast pod koniec roku więcej pojawiło się ofert na część etatu o 1,7 proc.

Czytaj też

Zarobki w IT

W ostatnim kwartale zarobki seniorów, osób na średnim szczeblu kariery i juniorów wzrosły kolejno o 12 proc., 8 proc. i 1 proc. Jednak - jak wskazano w raporcie - w dobie inflacji na poziomie 17,9 proc., zarobki branży uległy istotnemu obniżeniu.

Co istotne, spadła liczba ofert z jawnymi pensjami o 3 p.p. w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 roku.

W 2022 roku najwięcej ofert pracy dotyczyło Warszawy, Krakowa i Wrocławia. Największe zainteresowanie ze strony zatrudniających dotyczyło osób na średnim szczeblu i seniorów.

Najpopularniejszymi językami programowania w 2022 roku były Java, JavaScript i Python. W porównaniu do 2021 roku, liderzy w tym zakresie okazali się niezmienni.

Na najwyższe stawki w zależności od technologii mogli liczyć programiści Scala, Python i C.

W porównaniu do 2021 roku, największy wzrost zarobków dotyczył takich technologii, takich jak C, C++, Python i C# i Swift.

Jak zauważył Michał Gąszczyk, szef inhire.io: "IV kwartał roku przyniósł nam spadek liczby ofert pracy zdalnej dla branży IT oraz spadek ofert z jawnymi widełkami płacowymi. Przyczyny drugiego spadku możemy dopatrywać się w ograniczeniu działań rekrutacyjnych w mniejszych firmach, które do tej pory najchętniej podawały zakres wynagrodzenia na etapie ogłoszenia. Spadek aktywności tych przedsiębiorstw znacząco wpłynął na stosunek ofert zawierających widełki płacowe do wszystkich publikowanych ogłoszeń".

Inflacja pożarła podwyżki

Jak w takim razie wyglądają w praktyce zarobki w branży IT? Finalnie, mimo wzrostu wynagrodzenia, poziom zarobków dla branży IT uległ obniżeniu - stwierdzono w rapocie.

Średnie stawki dla juniorów w IV kwartale roku osiągnęły średnio pułap 10,4 tys. zł brutto dla pracujących zdalnie, a 9,9 tys. zł dla pracujących stacjonarnie.

Pracownicy średniego szczebla pod koniec ubiegłego roku mogli zarobić ok. 21,34 tys. zł, a stacjonarni - 19,5 tys. zł. Był to wzrost ze średniej 19,7 tys. zł i dla pracujących zdalnie - 18,66 tys. zł.

Natomiast seniorzy w IV kwartale 2022 roku mogli liczyć na wynagrodzenie na poziomie 26,6 tys. zł, a zdalni - 27,85 tys. zł. Najmniejsze skutki inflacji odczuli specjaliści IT z największym doświadczeniem.

Raport inhire.io IT Market Snapshot 2022 podsumowujący 2022 rok
Raport inhire.io IT Market Snapshot 2022 podsumowujący 2022 rok
Autor. materiały prasowe

W IV kwartale roku na najwyższe dochody mogli liczyć pracownicy zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę w takich miastach jak: Gdańsk, Gdynia i Białystok. Z kolei specjaliści pracujący w oparciu o B2B najwyższe wynagrodzenie osiągali w Rzeszowie, Gdańsku oraz Gdyni.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama