Biznes i Finanse
Rosyjski rząd nie zgodzi się na zakaz kryptowalut, ale chce regulacji tego rynku
Po tym, jak Bank Centralny Rosji wezwał do zablokowania bitcoinów i innych walut cyfrowych, Ministerstwo Finansów tego kraju twierdzi, że potrzebna jest regulacja kryptowalut, a nie ogólny zakaz.
Rosyjski resort finansów sprzeciwia się proponowanemu przez Bank Centralny Rosji zakazowi kryptowalut, wzywając do ich regulacji zamiast całkowitego zakazu. "Regulacja wystarczy, aby chronić naszych obywateli" – powiedział na konferencji poświęconej kryptowalutom Iwan Czebeskow, szef departamentu polityki finansowej w ministerstwie. Dodał, że ministerstwo przygotowało zestaw proponowanych przepisów dotyczących kryptowalut, które czekają na ocenę i zatwierdzenie przez rząd.
Czytaj też
Bank Centralny Rosji zaproponował całkowity zakaz kryptowalut na początku stycznia br., uzupełniając istniejący zakaz używania kryptowalut w płatnościach i zakaz inwestowania w kryptowaluty przez fundusze inwestycyjne. W raporcie przytoczono wpływ kryptowalut na stabilność finansową Rosji, a także obawy dotyczące wpływu kopania kryptowalut na dostawy energii. Według raportu Banku Centralnego, Rosja jest trzecim co do wielkości krajem wydobywającym kryptowaluty na świecie, w którym co roku przeprowadza się transakcje kryptograficzne o wartości ponad 5 miliardów dolarów.
Ministerstwo Finansów nie jest odosobnione w swojej krytyce. "Żaden rozwinięty kraj nie zakazuje kryptowalut" – napisał w tweecie Pavel Durov, rosyjski przedsiębiorca i założyciel portalu społecznościowego VK oraz komunikatora Telegram. "Technologie te poprawiają wydajność i bezpieczeństwo wielu ludzkich działań, od finansów po sztukę" – zaznaczył.
Czytaj też
USA też rozważa regulacje kryptowalut
Również Stany Zjednoczone zmagają się z kwestią uregulowania kryptowalut. Kiedy bitcoin został po raz pierwszy wprowadzony w 2008 roku, niewielu ustawodawców mogło przewidzieć, że kryptowaluty urosną do klasy aktywów o wartości 2,5 biliona dolarów. Potencjał kryptowalut do tworzenia bardziej wydajnego i integracyjnego systemu finansowego przyciągnął uwagę inwestorów. Jednak zdaniem niektórych eskpertów wzrost liczby stablecoinów, które są w dużej mierze wspierane przez waluty fiducjarne, stwarza przeszkody regulacyjne i może zdestabilizować światowy system monetarny.
Komisja ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów USA zajęła się zagrożeniami, jakie stwarzają stablecoiny i inne technologie kryptowalut. Ma określić możliwości poprawy ochrony konsumentów i zapobiegania nielegalnej działalności z ich udziałem, takiej jak ataki na ransomware, pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu.
Czytaj też
Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany