Reklama

Biznes i Finanse

Rosjanin złapany w Portugalii. Operacja „Token Mirrors”

arrested prisoner
W Portugalii zatrzymano Rosjanina na polecenie władz USA.
Autor. Kindel Media/Pexels

Na wniosek Stanów Zjednoczonych w Portugalii zatrzymano pochodzącego z Rosji Aleksieja Andryunina, szefa firmy kryptograficznej Gotbit Consulting LLC (Gotbit). To element większej operacji „Token Mirrors”.

Jak wynika z komunikatu Departamentu Sprawiedliwości USA, łącznie 18 osób jest oskarżonych o manipulację i oszustwa na dużą skalę na rynkach kryptowalut. Należy zauważyć, że jest to pierwsza sprawa przeciwko firmom finansowym za manipulację rynkiem i wash trading” w branży kryptowalut. 

Czytaj też

Reklama

Szefowie firm z zarzutami

Poza 26-letnim szefem Gotbit, wśród oskarżonych znajdują się jeszcze dwaj pracownicy firmy, również pochodzący z Rosji: Fedor Kedrov i Kavi Jalili.

Joshua Levy, prokurator okręgu Massachusetts, cytowany m.in. przez CryptoGlobe, stwierdził, że „to pierwsze w swoim rodzaju dochodzenie, w ramach którego zidentyfikowano wielu oszustów w branży kryptowalut”. 

Łącznie zarzuty postawiono szefom czterech firm kryptowalutowychczterech przedsiębiorstw świadczących usługi finansowe w zakresie kryptowalut (animatorom rynku) oraz pracownikom tych firm. Pięciu oskarżonych przyznało się do winy.

Czytaj też

Reklama

Międzynarodowa akcja. Zatrzymania w Europie

Jak wynika z raportu, w ramach operacji „Token Mirrors” w ciągu tygodnia w sprawie zatrzymano trzech kolejnych oskarżonych: w Teksasie (USA), Wielkiej Brytanii i Portugalii. Władze amerykańskie przejęły kryptowalutę o wartości ponad 25 milionów dolarów, a także dezaktywowały kilka botów handlowych.

Czytaj też

Reklama

Sztucznie zawyżone ceny

Zgodnie z dokumentacją Departamentu Sprawiedliwości USA, oskarżeni, którzy stworzyli firmy kryptowalutowe, składali fałszywe oświadczenia dotyczące swoich tokenów i wykonywali pozorne transakcje z ich udziałem („wash trades”). Wszystko po to, aby stworzyć pozory działalności handlowej.

Jeśli składasz fałszywe oświadczenia, aby oszukać inwestorów, to jest to oszustwo. Kropka.
Joshua Levy, prokurator okręgu Massachusetts

Wspomniane oszukańcze taktyki rzekomo przyciągnęły nowych inwestorów i nabywców, co skutkowało wzrostem cen handlowych tokenów. Następnie oskarżeni mieli sprzedać swoje wirtualne aktywa po sztucznie zawyżonych cenach(oszustwo powszechnie znane jako „pump and dump”). 

Największa z tych firm kryptowalutowych - Saitama, w pewnym momencie miała wartość rynkową wynoszącą wiele miliardów dolarów.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama