Biznes i Finanse

Oszustwa kryptowalutowe. Rozbito międzynarodową sieć przestępczą

kryptowaluty
Fot. Ashutosh/pixahive.com/CC0

Organy ścigania z Bułgarii, Cypru, Niemiec i Serbii, przy wsparciu Europolu i Eurojustu, przeprowadziły wspólną akcję wymierzoną w zorganizowane grupy przestępcze, zaangażowane w oszustwa kryptowalutowe w internecie.

„Wspominana sieć przestępcza, składająca się z wielu różnych organizacji i działająca za pośrednictwem call center, nakłaniała ofiary do inwestowania dużych środków pieniężnych w fałszywe programy kryptowalut” – czytamy w oficjalnym komunikacie Europolu.

Międzynarodowa akcja

Działania organów ścigania doprowadziły do łącznie 15 aresztowań (14 w Serbii, 1 w Niemczech). Przesłuchano 261 osób (42 w Bułgarii, 2 na Cyprze, 3 w Niemczech i 214 w Serbii) i przeszukano 22 lokalizacje (5 w Bułgarii, 2 na Cyprze, 15 w Serbii), w tym 4 call center.

Funkcjonariusze skonfiskowali również mienie, w tym sprzęt elektroniczny wykorzystywany do zarządzania obrotem środkami (ok. 1 mln dol. w kryptowalutach i ok. 50 tys. euro), kopie zapasowe danych i dokumentów, a także 3 pojazdy.

Czytaj też

Zachęta do inwestycji

Jak tłumaczy Europol, podejrzani posługiwali się reklamami w social mediach, aby zachęcić użytkowników do wejścia na stworzone przez nich strony internetowe. Na witrynach znajdowały się oferty rzekomo wyjątkowej okazji do zainwestowania w kryptowaluty.

W trakcie procederu za pomocą call center nakłaniano osoby zainteresowane pomnażaniem majątku do dokonywania dalszego wkładu finansowego.

Czytaj też

Straty samych Niemców to ponad 2 mln euro

Ofiary pochodziły głównie z Niemiec. Na początku były zachęcane do inwestycji małych sum. Z czasem pula wzrastała do znacznych kwot.

„Obecnie szacuje się, że straty finansowe niemieckich ofiar wynoszą ponad 2 mln euro” – podaje Europol. Jednak osoby poszkodowane pochodzą również z innych państw, w tym Szwajcarii, Australii czy Kanady.

Zgodnie z dochodzeniem, liczba przypadków może być większa, ponieważ nie wszystkie incydenty zostały zgłoszone. Europol zaangażował się w akcję po tym, jak w czerwcu 2022 r. Niemcy złożyły specjalny wniosek.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu.Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze

    Czytaj także