Biznes i Finanse
Oszustwa kryptowalutowe. Rozbito międzynarodową sieć przestępczą
Organy ścigania z Bułgarii, Cypru, Niemiec i Serbii, przy wsparciu Europolu i Eurojustu, przeprowadziły wspólną akcję wymierzoną w zorganizowane grupy przestępcze, zaangażowane w oszustwa kryptowalutowe w internecie.
„Wspominana sieć przestępcza, składająca się z wielu różnych organizacji i działająca za pośrednictwem call center, nakłaniała ofiary do inwestowania dużych środków pieniężnych w fałszywe programy kryptowalut” – czytamy w oficjalnym komunikacie Europolu.
Międzynarodowa akcja
Działania organów ścigania doprowadziły do łącznie 15 aresztowań (14 w Serbii, 1 w Niemczech). Przesłuchano 261 osób (42 w Bułgarii, 2 na Cyprze, 3 w Niemczech i 214 w Serbii) i przeszukano 22 lokalizacje (5 w Bułgarii, 2 na Cyprze, 15 w Serbii), w tym 4 call center.
Funkcjonariusze skonfiskowali również mienie, w tym sprzęt elektroniczny wykorzystywany do zarządzania obrotem środkami (ok. 1 mln dol. w kryptowalutach i ok. 50 tys. euro), kopie zapasowe danych i dokumentów, a także 3 pojazdy.
Czytaj też
Zachęta do inwestycji
Jak tłumaczy Europol, podejrzani posługiwali się reklamami w social mediach, aby zachęcić użytkowników do wejścia na stworzone przez nich strony internetowe. Na witrynach znajdowały się oferty rzekomo wyjątkowej okazji do zainwestowania w kryptowaluty.
W trakcie procederu za pomocą call center nakłaniano osoby zainteresowane pomnażaniem majątku do dokonywania dalszego wkładu finansowego.
Czytaj też
Straty samych Niemców to ponad 2 mln euro
Ofiary pochodziły głównie z Niemiec. Na początku były zachęcane do inwestycji małych sum. Z czasem pula wzrastała do znacznych kwot.
„Obecnie szacuje się, że straty finansowe niemieckich ofiar wynoszą ponad 2 mln euro” – podaje Europol. Jednak osoby poszkodowane pochodzą również z innych państw, w tym Szwajcarii, Australii czy Kanady.
Zgodnie z dochodzeniem, liczba przypadków może być większa, ponieważ nie wszystkie incydenty zostały zgłoszone. Europol zaangażował się w akcję po tym, jak w czerwcu 2022 r. Niemcy złożyły specjalny wniosek.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu.Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany