Reklama

Armia i Służby

Kolejna akcja CBZC. Zatrzymano oszustów internetowych

Akcja CBZC
Akcja CBZC
Autor. policja.pl/ CBZC

Policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości z Wydziału w Białymstoku zatrzymali dwie osoby podejrzane o 119 oszustw internetowych oraz nielegalne posiadanie amunicji i znacznej ilości amfetaminy. Zostały tymczasowo aresztowane.

Reklama

Jak podaje Policja, w ramach akcji dokonano przeszukania i zabezpieczono sprzęt komputerowy, laptopy i telefony. Zatrzymanym postawiono zarzuty karne i tymczasowo aresztowano na 3 miesiące.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Fałszywe sklepy

Na czym polegała dzialalność cyberprzestępcza zatrzymanych? Od czerwca do sierpnia 2022 roku mieli handlować w sieci m.in. zegarkami, telefonami czy konsolami do gier za pośrednictwem dwóch sklepów. Kupujący jednak nigdy ich nie otrzymali, bo oferujący towar w rzeczywistości go nie posiadali. Sklepy dostały wiele negatywnych opinii od klientów.

W sumie oszukano 119 osób na łączną kwotę ponad 126 tys. zł. Śledczy ustalili, że klientów naciągali w sieci mieszkańcy województwa dolnośląskiego - dwóch mężczyzn w wieku 35 i 53 lat.

Dodatkowo, pod koniec grudnia przeszukano miejsca zamieszkania zatrzymanych, u jednego z nich znaleziono 25 sztuk amunicji i ponad 0,7 kg amfetaminy.

Czytaj też

Zarzuty karne

Zatrzymanym postawiono zarzuty karne oszustwa internetowego, polegającego na "działaniu wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami - poprzez wprowadzenie w błąd co do zamiaru realizacji zamówień internetowych na telefony, zegarki i inny sprzęt komputerowy".

Jeden z mężczyzn usłyszal też zarzuty nielegalnego posiadania amunicji oraz znacznych ilości amfetaminy.

Decyzją Sądu Rejonowego w Białymstoku podejrzani zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesięce. Niewykluczone są kolejne zatrzymania, postępowanie nadzoruje Prokuratura Rejonowa Białystok-Północ w Białymstoku.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama