Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Oszuści szantażują kobiety. Wyłudzają intymne zdjęcia

kobieta smartphone
Autor. Nenad Stojkovic/Flickr/CC BY 2.0

Oszuści rozsyłają do kobiet SMS-y z nieprzyzwoitym tekstem w ramach nowej kampanii cyberprzestępczej. Sprawcy starają się grać na emocjach ofiar, uciekając się do szantażu.

Reklama

Zespół reagowania na incydenty CERT Polska ostrzega przed nową kampanią cyberprzestępców, w której sprawcy „grają na emocjach". Ich działanie polega na rozsyłaniu do kobiet SMS-ów od tajemniczych osób. Wśród nich znajduje się m.in. „Mati" i „Seba"

Reklama
Orange cert
Autor. CERT Orange Polska (@CERT_OPL)/Twitter
Reklama

W wiadomości nadawca wskazuje, że „podoba mu się" jeden z profili ofiary. Zapowiada również, że rzekomo jutro zadzwoni, by omówić szczegóły ewentualnego spotkania. 

oszustwo cert polska
Przykład wiadomości rozsyłanej przez cyberprzestępców.
Autor. CERT Polska (@CERT_Polska)/Twitter

Ostrzeżenie do kobiet

CERT Polska ostrzega kobiety: „Nie wierzcie w SMS-y, w których szantażysta grozi ujawnieniem waszych zdjęć, które do sieci nie powinny trafić". Specjaliści podkreślają, że to oszustwo i sprawcy nie posiadają tych fotografii. 

Pierwszy o kampanii poinformował Niebezpiecznik. Z kolei Zaufana Trzecia Strona wskazuje, że cyberprzestępcy starają się nakłonić ofiary do wejścia na czat, gdzie próbują wyłudzić zdjęcia. 

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu.Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama