Reklama

Biznes i Finanse

Huawei spada w branży smartfonów. 5G nie ratuje sytuacji

Fot. Mark Chan/unsplash.com
Fot. Mark Chan/unsplash.com

Huawei odnotuje spadek przychodów z rynku smartfonów o co najmniej 30-40 mld dol. w 2021 roku – wskazał Xu Zhijun, który w tym roku pełni funkcję rotacyjnego prezesa koncernu. Firma postawiła na nowe obszary 5G, lecz nawet to może nie zrekompensować strat.

Koncern obecnie stara się dostosować do rzeczywistości, wynikającej z amerykańskich sankcji nałożonych w 2019 roku przez administrację Donalda Trumpa. Wówczas chiński gigant trafił na tzw. „czarna listę” Departamentu Handlu USA, na skutek czego utracił dostęp do kluczowych amerykańskich technologii.

Jak podkreślił Xu Zhijun podczas konferencji prasowej w Pekinie, w obliczu wyzwania firma postawiła m.in. na nowe obszary związane z 5G, lecz nawet to może nie zrekompensować strat wynikających z sytuacji na rynku telefonów komórkowych. To właśnie ten sektor najmocniej ucierpiał w rezultacie amerykańskich sankcji.

Według badań firmy Canalys, Huawei, który nie tak dawno jeszcze był największym na świecie sprzedawcą smartfonów, obecnie spadł, po raz pierwszy od siedmiu lat, w klasyfikacji pięciu największych sprzedawców w Chinach. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez prezesa rotacyjnego chińskiego giganta w ubiegłym roku branża telefonów komórkowych przyniosła koncernowi ok. 50 mld dol. przychodu. Jednak obecnie firma odnotowała największy w swojej historii spadek przychodów w pierwszej połowie br.

Sposoby na zysk

W związku z tym Huawei szuka nowych możliwości, aby zapewnić sobie zyski i podtrzymać dalszy wzrost. Jednym z nich jest modernizacja infrastruktury lotnisk w oparciu o technologię 5G i sztuczną inteligencję. Jak zadeklarował Xu Zhijun, Chiny w ciągu najbliższych kilku lat będą liderem w wykorzystaniu AI.

Ponadto, prezes firmy wskazał, że wysiłki podejmowane przez rząd w Pekinie na rzecz rozwoju branży półprzewodników przyniosły już teraz obiecujące wyniki.

Jednak pomimo tego, sprostanie wyzwaniom związanym z łańcuchem dostaw Huawei zajmie sporo czasu.  Dlatego też gigant sprawdza możliwości inwestycji w innych obszarach, które nie mają nic wspólnego z sektorem chipsetów. Przykładem może być plan zostania usługodawcą chmury dla Komisji Nadzoru i Administracji Majątkiem Państwowym.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama